Zlato (oz) / USD
1 909,43
0,77 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Přestěhuje Německo zbývající zlato z USA?

Během Trumpovy vlády se vztahy mezi USA a Německem kriticky zhoršily. USA nedávno uložily sankce společnostem pracujícím na ropovodu Nord Stream 2 a oznámily stažení 12 000 vojáků z Německa. Obojí jako nátlakový prostředek na Německo.

Oficiálně má Německo s 3366 tunami druhé největší zásoby zlata na světě. Foto: iStock

Zlato je politický kov. Kdo má zlato, určuje pravidla, připomíná Jan Nieuwenhuijs na serveru The Gold Observer… “protože zlato slouží jako jištění mezinárodního finančního systému a globální rozmístění zlata ovlivňuje rovnováhu sil. To platí pro vlastnictví, ale také pro uskladnění zlata. Čím víc zlatých rezerv má Německo u Federální rezervní banky v New Yorku, tím větší páku mají USA na Německo. Nebylo by to poprvé, co by USA někomu zmrazily zlatá aktiva.“

Od zavedení eura Německo začalo repatriovat zlato. V současné době má 1698 tun (50 %) uložených doma, 1236 tun (37 %) v USA a 432 tun (13 %) ve Velké Británii. Oficiálně má Německo s 3366 tunami druhé největší zásoby zlata na světě.

Během Brettonwoodského měnového systému vytvořeného po válce, byl americký dolar světovou rezervní měnou krytou zlatem s pevnou paritou 35 $ za trojskou unci. Všechny ostatní měny byly vázány na dolar. V roce 1959 ale USA vytiskly a vyvezly víc dolarů, než kolik na ně měly zlata. Zpočátku evropští spojenci poskytovali podporu na obranu parity zlata a dolaru na volném trhu vytvořením London Gold Pool.

Zlatý pool byl fond založený osmi průmyslově nejvyspělejšími členskými státy Mezinárodního měnového fondu v roce 1961. Jeho úkolem bylo intervenovat na londýnském trhu zlata tak, aby se tržní cena neodchýlila od ceny oficiální. 

Americká měnová politika však dělala problémy. Přebytkové země, jako Německo, obviňovaly USA z exportu inflace. Vzhledem k tomu, že USA dál vyvážely dolary prostřednictvím deficitu platební bilance, muselo Německo tisknout německé marky, aby si udrželo fixaci na dolar.

Nakonec se London Gold Pool v roce 1968 zhroutil a USA o tři roky později, v důsledku obrovského tištění peněz na financování války ve Vietnamu, zrušily směnitelnost dolaru za zlato. 

Německo čeká na volby

Všechny německé zlaté rezervy byly nashromážděny v letech 1951 až 1968, ale Německo nekupovalo zlato za dolary ve svých rezervách. Většinu zlata získalo prostřednictvím obchodu s jinými zeměmi. Ačkoli Německo v té době drželo nejvíc dolarů, neprodávalo je, protože USA chránily Německo před SSSR.

Ale dnes německá politika historicky vázaná na Rusko považuje za větší hrozbu Trumpa než Putina. Proto čeká na volby v USA, protože Biden může zahraniční politiku změnit. „Pokud zvítězí Trump, transatlantické spojenectví se zhorší, a nebyl bych překvapen, kdyby Německo přestěhovalo domů další zlato,“ uvedl bývalý prezident německé centrální banky Karl Blessing. 

„Důsledky by byly značné. Například to může motivovat další země k repatriaci, což způsobí útok na Federální rezervní banku. A Německo by také by zdůraznilo význam zlata, které je poškozováno nedůvěryhodností dolaru.“

(rek)

Další z kategorie Zlato