Zlato (oz) / USD
1 908,48
0,05 %
Jistota ve vlastních rukou
0

3 000 dolarů za unci zlata? Centrální banky, které zlato nakupují, by mohly být katalyzátorem ceny

Pokud se snažíte zjistit, kam budou ceny zlata dále směřovat, nemůžete ignorovat centrální banky. Ty by se mohly stát jedním z největších katalyzátorů, které by mohly dostat cenu zlata na 3 000 dolarů za troyskou unci, a to mnohem dříve, než se očekává.

Žlutý kov má za sebou historii uchování bohatství v dobách devalvace měn a krizí. Centrální banky to dobře vědí. Ve svých rezervách drží velké množství měny a budou potřebovat hodně zlata, aby se zajistily proti volatilitě. Ilustrační foto: iStock

„Centrální banky nakupují zlato již několik let a nezdá se, že by s tím v dohledné době přestaly. A tady je ten háček: Nejsou to velké centrální banky, které v poslední době nakupují žlutý drahý kov; jsou to ty menší. Velké centrální banky již vlastní velké množství zlata,“ napsal analytik Moe Zulfigar v aktuálním vydání Lombardi Letter, což je nezávislý newsletter s názory, předpověďmi finančních analytiků a ekonomů.

Činy centrálních bank hovoří hlasitěji než slova, že chtějí více zlata. Od roku 2010 jsou čistými kupci žlutého kovu. V prvním čtvrtletí letošního roku opět nakoupily zlato, a to 84 tun. To je o něco nižší množství, než ve stejném období před rokem, ale zůstávají kupci, jak dokládají údaje Světové rady pro zlato.

PSALI JSME: Proč centrální banky nakupují zlato?

„Co v současné době dělají centrální banky, pokud jde o nákup zlata, se v mainstreamových médiích píše velmi málo. Moc se o tom nepíše, protože trh se zlatem je považován za nudný, ne jako žhavé technologické akcie nebo kryptoměny,“ uvedl Zulfigar s tím, že centrální banky nedělají prohlášení před nákupem zlata do svých rezerv. „Nejprve ho nakoupí a oznámí to až později.“

Až na Českou národní banku (ČNB), chtělo by se dodat, té se informovat o nákupech zlata příliš nechce, patří se dodat. A to v posledních dvou letech nakoupila přes dvě tuny zlata. Tuzemská centrální banka je také světlou výjimkou, pokud jde o obecný postup zmíněný Zulfigarem. Budoucí guvernér ČNB Aleš Michl nedávno v rozhovoru prohlásil, že bude navrhovat, aby banka nakoupila „sto a více tun zlata“.

PSALI JSME: Česko nechce zůstat mimo středoevropskou zlatou horečku

Ale podívejme se na srovnání s jinými letošními kupci zlata. Egyptská centrální banka nakoupila v prvním letošním čtvrtletí 44 tuny zlata, čímž její zlaté rezervy dosáhly 125 tun. Turecko nakoupilo 37 tun žlutého kovu, takže nyní rezervy této země činí více než 430 tun.

V posledních několika čtvrtletích byla aktivním kupcem zlata také indická centrální banka a letos za první tři měsíce přidala do svých rezerv šest tun zlata, takže její zlaté rezervy nyní dosahují 760 tun. Ekvádor nakoupil v prvním čtvrtletí tři tuny zlatých slitků od malých místních producentů zlata.

PSALI JSME: Indické zlaté rezervy se za poslední dva roky zvýšily o více než 100 tun

A opomenout bychom neměli ani Afriku: Ghanská centrální banka vyhlásila před rokem program žlutého kovu, jehož cílem je zvýšit do roku 2026 zlaté rezervy země z devíti na 17 tun. Ghanská centrální banka uvedla, že v rámci tohoto programu nakoupila 600 kilogramů zlata.

Zmínit se musíme také o Ruské centrální bance, která oznámila, že obnoví svůj program nákupu zlata. Stojí za zmínku, že v posledních několika letech byla ruská centrální banka jednou z nejintenzivnějších centrálních bank, pokud jde o nákup zlata. „Nakupovala zlato bez ohledu na cenu. Ruská centrální banka v současné době drží přibližně 2 300 tun zlata,“ uvedl Moe Zulfigar.

PSALI JSME: Rusko o svých zlatých rezervách od února mlčí

„Centrální banky zlato potřebují, protože svět se stále více polarizuje a měny jsou zpochybňovány. Žlutý kov má za sebou historii uchování bohatství v dobách devalvace měn a krizí. Centrální banky to dobře vědí. Ve svých rezervách drží velké množství měny a budou potřebovat hodně zlata, aby se zajistily proti volatilitě. To pomůže cenám zlata dostat se na úroveň 3 000 dolarů za unci,“ tvrdí analytik.

„Vzhledem k tomu, co centrální banky udělaly v prvním čtvrtletí roku 2022, je můj postoj ke zlatu stejně býčí, jako kdykoli předtím. V posledních několika měsících se ceny zlata držely na úrovni mezi 1 800 a 1 900 dolary. Nedivil bych se, kdybychom se za několik let ohlédli za těmito cenami a řekli si: Páni, zlato bylo levné. To je ale jenom otázka času,“ uzavřel Zulfigar z investičního výzkumného domu pro ekonomiku a akciový trh Lombardi Publishing Corporation.

PSALI JSME: Předpověď zlata za 4 800 dolarů do roku 2030 zůstává nedotčena

(luk)

Další z kategorie Zlato