Zlato (oz) / USD
1 909,89
0,74 %
Jistota ve vlastních rukou
0

ČNB v červnu nakoupila 300 kilogramů zlata

Česká národní banka (ČNB) letos nenápadně opět nakupuje zlato. Její devizové rezervy uložené ve vzácném kovu se nejprve ke konci března zvýšily na 10,89 tuny. O 310 kilogramů víc ve srovnání se závěrem února, kdy to bylo 10,58 tuny zlata. Dalších 300 kilogramů centrální banka nakoupila v červnu a drží tak 11,19 tuny zlata v účetní hodnotě 656 milionů dolarů.

S nástupem nového guvernéra ČNB Aleše Michla by se postoj bankovní rady ke zlatu mohl změnit. Ilustrační foto: ČNB

ČNB podle své výroční zprávy navýšila své zlaté rezervy za celý rok o 1102 kg na 10,58 tuny oceněné na 634 milionů dolarů. Podle mluvčí centrální banky Petry Vodstrčilové nešlo o změnu strategie, nýbrž jen o udržení objemu zlata v ČNB na určité minimální úrovni.

Jaký je další plán ČNB ohledně zlatých rezerv, je považováno za interní informaci. Ani letošní nákup 610 kilogramů zlata v prvním pololetí v žebříčku světových držitelů zlata ale ČNB nepostrčil dopředu a na seznamu Světové rady pro zlato (WGC) dál zůstává na 72. místě před Kyrgzskou republikou.

„ČNB zlato vzhledem k jeho likviditě a vysokým nákladům spojeným s jeho držením nepovažuje za optimální nástroj devizových rezerv,“ uvedla Vodstrčilová. Avšak náklady na držení zlata se týkají pouze části zlatého pokladu země uloženého v Bank of England. Zlato se nákladně nestěhuje. Většinou leží na místě a jen se mění jeho majitel.

PSALI JSME: Česko nechce zůstat mimo středoevropskou zlatou horečku

S nástupem nového guvernéra ČNB Aleše Michla by se postoj bankovní rady ke zlatu, která ho považovala za mýtus (Vojtěch Benda) a jeho význam za nulový nebo na úrovni mědi (Mojmír Hampl), mohl změnit. V rozhovoru pro týdeník Ekonom Michl uvedl, že by během několika let chtěl navýšit zlaté rezervy o tisíc procent, ze současných 11 na 100 a více tun.

Již v lednu pro Seznam Zprávy Michl řekl: „…je velmi důležité, abychom měli aktiva, která se nepohybují stejným směrem. Na to, abychom udělali diverzifikaci portfolia je podíl 0,25 procenta ve zlatě málo, potřebujeme alespoň 10 nebo 15 procent z rezerv ČNB, aby diverzifikace dávala smysl. ČNB by tedy měla postupně více nakupovat zlato.“

V rámci letošního Investičního fóra letos v lednu Michl dokonce uvedl, že centrální banka by měla nakoupit do svých devizových rezerv 200 tun zlata. „Ne zítra, ale postupně,“ upřesnil. Pokud by ČNB skutečně přikoupila do svých devizových rezerv 200 tun zlata, jak navrhl, dostala by se ČR na 26. pozici v přehledu WGC za Polsko a Belgii.

PSALI JSME: ČNB by měla nakoupit 200 tun zlata, říká člen bankovní rady Michl

Rudolf Marek

Další z kategorie Zlato