Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Nizozemská centrální banka přesouvá část národních zlatých rezerv

Nizozemská centrální banka De Nederlandsche Bank (DNB) přesune část národní zlaté rezervy do dočasného depozitu v Haarlemu, než bude zajištěno trvalé přestěhování zlatých prutů do nového sídla DNB na vojenské základně Camp New Amsterdam v Zeistu v centrální části země. Uvedl to server DutchNews.nl s odvoláním na informace centrální banky.

Nizozemský zlatý poklad, který se nachází na domácí půdě, tak bude až do roku 2023 dočasně umístěn v prázdných trezorech bývalé tiskárny cenin Joh. Enschedé v Haarlemu. Reprofoto: www.joh-enschede.nl

Banka na svém webu vysvětlila, že chce přesunout zlaté rezervy ze současné adresy na Frederiksplein v Amsterdamu, aby se mohly urychlit renovační práce a rekonstrukce, které zde probíhají. Po více než 50 letech totiž budova DNB vykazuje zoufalou potřebu důkladné obnovy.

„Operace není jednoduchá. Máme však zkušenosti s řešením takovéto druhu přepravy. Už dříve jsme přenesli část holandské zásoby zlata z USA do Holandska,“ řekla ředitelka DNB pro obchodní operace Maaike van Leukenová v rozhovoru pro televizní stanici NOS. 

De Nederlandsche Bank na konci listopadu 2014 oznámila, že „nedávno“ převezla 122,5 tuny zlata v hodnotě čtyř miliard eur z trezorů americké centrální banky v New Yorku do své centrály v Amsterdamu. 

„Novým uspořádáním se Nizozemská centrální banka přidává k ostatním centrálním bankám, které udržují velký podíl zlatých rezerv ve své vlastní zemi,“ uvedla DNB před pěti lety v tiskové zprávě s tím, „že rozdělení zlatých rezerv je nyní více vybalancováno, což může také přispět k většímu efektu důvěry veřejnosti“.

14 000 zlatých prutů

Van Leukenová dále upozornila, že z bezpečnostních důvodů nemůže podrobněji popsat logistiku operace zaměřené na přesun zlata. Ze známých informací je ale jasné, že přesouvat se bude 31 % z celkem 612,5 tuny holandského zlatého pokladu, který je na domácí půdě. V sejfech DNB je v současné době uskladněno 14 000 zlatých prutů, z nichž každý váží 12,5 kg a jejichž celková hodnota činí 6,4 miliardy eur.

Nizozemský zlatý poklad, který se nachází na domácí půdě, tak bude až do roku 2023 dočasně umístěn v prázdných trezorech bývalé tiskárny cenin Joh. Enschedé v Haarlemu. Naprostá většina holandského zlata zůstane v zahraničí. V New Yorku je nyní 31 % holandského zlatého pokladu, další pětina je uložena v kanadské Ottawě a zbylých 18 procent v Londýně. 

Zlato, které má De Nederlandsche Bank k dispozici, podle aktuálních údajů organizace World Gold Council ke konci letošního září představuje cca 61 % celkových devizových rezerv země. Nizozemské království s více než 612 tunami zlata uzavírá první desítku států s největšími zlatými rezervami na světě. Pro srovnání: Česká národní banka má ve svých sejfech zhruba 8 tun zlata, což představuje pouze 0,3 % devizových rezerv a umístění v sedmé desítce ve světovém žebříčku.

(luk)