Zlato (oz) / USD
2 260,23
1,23 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Popadněte pánvičku či detektor a vyrazte. Rýžovat zlato se dá i dnes

Doby rýžování zlata v 19. století, tedy zlaté časy zlata, jsou dávno pryč, avšak stále se nabízí mnoho míst, kde můžete hledat drahý kov pomocí lopatky, pánvičky, detektoru kovů a podobně. V dnešní době představuje rýžování zlata pro mnoho lidí vyhledávanou a přínosnou volnočasovou aktivitu, a to z dobrého důvodu: Největší nuget, který kdy nalezli v Kalifornii, objevil amatér.

V dnešní době představuje rýžování zlata pro mnoho lidí vyhledávanou a přínosnou volnočasovou aktivitu. Ilustrační foto: Shutterstock

I dnes láká několik významných míst po celém světě, kde můžete žlutý kov stále ještě kopat – nikdy nevíte, zda budete mít štěstí a narazíte na něho. Výčet těch nejatraktivnějších připravil web moneygold.de.

American River, Kalifornie, USA

Pravidla a předpisy se v jednotlivých státech mírně liší, avšak ve Spojených státech zůstává hledání zlata obecně povoleno na určených veřejných místech a na soukromých pozemcích, pokud k tomu dá majitel pozemku svolení.

Tzv. Kalifornská zlatá horečka vypukla v roce 1848, kdy v Sutterově mlýně na břehu řeky American River v Colomě narazili na nejcennější kov. Tato oblast je dodnes bohatá na naleziště zlata a rekreační rýžování je povoleno na jižním rameni řeky v Colomě a na dvou ramenech ve státní rekreační oblasti Auburn.

Rye Patch, Nevada, USA

Pokud v Nevadě objevíte zlato na federální půdě – a nikdo jiný si na něj nedělá nárok – můžete si vytyčit nárok a nález si ponechat nebo prodat. Podobná pravidla platí i v dalších státech USA včetně Kalifornie, Colorada a Aljašky.

Zlatý důl Reed, Charlotte, USA

V roce 1799 se Conrad Reed procházel podél potoka Little Meadow Creek, když ve vodě zahlédl lesknoucí se žluť. Ukázalo se, že jde o 17kilový zlatý nuget, přičemž se tak do dějin zapsal prvním zdokumentovaným nálezem zlata v USA. Ještě dnes zde můžete rýžovat zlato z vody za přibližně dva dolary na osobu. Návštěvníci této oblasti se mohou seznámit i s dalšími způsoby, jak získat zlato ze země.

PSALI JSME: Hledání zlata na Rýně: Vzpomínky na budoucnost?

Crow Creek, Aljaška, USA

Pokud jste na Aljašce a nehledáte jen neuvěřitelné scenérie a divokou přírodu, můžete si vyzkoušet rýžování v Crow Creek. První nálezy zlata se údajně odehrály v blízkosti ústí potoka v roce 1897 a od té doby zde lidé rýžují.

Amatérští hledači se mohou zúčastnit soukromých výletů a obdržet cvičný sáček se zlatonosnými kameny, aby se ujistili, že rýžují správně, než se vydají půl míle po proudu a vyzkoušejí si své zlatokopecké dovednosti. Rýžování zlata stojí přibližně 24 dolarů na osobu.

Black Hills Forest, Jižní Dakota, USA

V roce 1876 vypukla v Black Hills v Jižní Dakotě zlatá horečka poté, co byla nalezena ložiska zlata v potoce Deadwood Creek, a zlato se zde těží dodnes. V současné době je Crow Creek otevřen a vítá návštěvníky na základě rezervace.

Velká část Black Hills je veřejným prostranstvím, a pokud se vám bude chtít brodit vodou, můžete se zde vykoupat. Budete si muset pronajmout nebo přinést vlastní vybavení a cena závisí na tom, kde přesně do vody vstoupíte.

Řeka Cosumnes, Kalifornie, USA

Řeka Cosumnes, která protéká národním lesem Eldorado v Kalifornii, je také známá svými ložisky žlutého kovu. Několik kempů v lese nabízí možnost rýžovat. Mezi nejoblíbenější místa pro rýžování zlata patří oblasti kolem Cache Rock a Pi Pi Campground, které se nacházejí na Middle Fork of the Cosumnes, a také oblast kolem Capps Crossing.

PSALI JSME: Rakouská řeka vydala sedmigramový zlatý nuget

Rye Patch, Nevada, USA

Tento úsek země poblíž pohoří Majuba je známý svými hrubými zlatými nugety ve tvaru chevronu, které jsou sběrateli velmi vyhledávané. Naleziště zlata se nacházejí v půdě západně od vodní nádrže, takže budete muset hledat nasucho nebo s detektorem kovů.

Jamestown, Kalifornie, USA

Ceny za hledání zlata se zde liší a mohou být poněkud vysoké, ale přece jen hledáte zlato. Rodina může získat vybavení, instrukce a pětihodinový časový úsek za 160 dolarů.

Clear Creek, Colorado, USA

Tato coloradská řeka je rájem prospektorů a bezpochyby nejlepším místem v Coloradu pro rekreační hledání zlata. V Arapahoe Baru západně od Denveru je povoleno rýžování v korytě řeky a hledat se smí také na severní straně řeky.

Asi deset mil proti proudu řeky od Arapahoe Baru v kaňonu Clear Creek se nachází velký úsek řeky, kde je povoleno rýžování zlata, stékání pomocí kaskádovitých sít, a dokonce i sací bagrování. Zde můžete mít větší štěstí, protože lokalita se nachází proti proudu řeky. Prohlídky s průvodcem stojí sto dolarů pro dospělé a 50 dolarů pro děti.

Dahlonega, Georgia, USA

Severní Georgie zažila v roce 1928 klasickou zlatou horečku se vším všudy. Od té doby zůstává Consolidated Gold Mine tím pravým místem. Pokud zde chcete zkusit štěstí na vlastní kůži, cena se pohybuje mezi 6 a 11 dolary za pánev, což je na hledání zlata rozumný obnos.

PSALI JSME: Dcera zlatokopky kouzlí šperky z matčiných nuggetů

K dispozici jsou také návody pro začátečníky. Consolidated Gold Mine má podle své facebookové stránky v současné době otevřeno sedm dní v týdnu mezi 10. a 17. hodinou a rezervace není nutná.

Řeka Chena, Aljaška, USA

Objev zlata u řeky Chena River ve Fairbanksu tam na počátku 20. století vyvolal zlatou horečku a žlutý kov se v mrazivých aljašských vodních tocích stále nachází v poměrně impozantním množství. Několik fairbankských turistických společností nabízí kurzy rýžování zlata na řece. Rekreační rýžování zlata je povoleno také na užší říčce Pedro Creek severně od města na Aljašce.

Řeka Klondike, Yukon, Kanada

Zlatá horečka na Klondiku začala v roce 1896, kdy ji podnítil nález v potoce Bonanza Creek (tehdy nazývaném Rabbit Creek, pozn. aut.), přítoku řeky Klondike. To do této odlehlé části Kanady přilákalo statisíce prospektorů.

Na řece Klondike a dalších kanadských vodních tocích je až na výjimky povoleno rýžování zlata a stékání. Pokud jde o pozemky ve vlastnictví federace nebo domorodých obyvatel, musíte před zahájením prospekce získat povolení.

Řeka Fraser, Britská Kolumbie, Kanada

Tato řeka v Britské Kolumbii je známá svými nalezišti zlata a přitahuje mnoho rekreačních prospektorů. Tranquille Creek v okrese Thompson je jedním z nejlepších míst, kde lze na řece rýžovat.

PSALI JSME: Významná česká ložiska zlata (1): Kašperské Hory

Řeka Fraser je zaplavena zlatem, které zde zanechali prospektoři v průběhu desetiletí. Je pravděpodobné, že v bohatých náplavech najdete spíše malé nugety než drobné kousky nebo zrnka zlata, protože jde o jeden z největších zlatých dolů v Kanadě.

Warrego, Severní teritorium, Austrálie

Austrálie je fantastické místo pro rýžování zlata, pokud jste amatér. „Fossicking“, jak se této činnosti na kontinentu klokanů a koal říká, je povolen v několika určených oblastech Severního teritoria bohatého na nerosty.

Oblast Warrego je jednou z nejplodnějších oblastí pro „fossicking“ v Austrálii. Zlato je roztroušeno v povrchové půdě, takže k jeho nalezení budete potřebovat detektor kovů a zručné dovednosti při suchém rýžování.

Arrow River, Otago, Nový Zéland

Na Novém Zélandu je hledání zlata téměř stejně populární. Země je obdařena štědrými nalezišti zlata a je zde mnoho míst, kde lze žlutý kov hledat, včetně řeky Arrow River v Otagu na Jižním ostrově.

Mělká část řeky poblíž Arrowtownu je stala nejlepším místem pro rýžování zlata. Rýžování je zde povoleno, a dokonce podporováno, přičemž několik místních prospektorských společností začátečníkům půjčuje pánve.

PSALI JSME: Česko má pod zemí zlato za stovky miliard korun (1): Zlato tu rýžovali už Keltové

Řeka Elvo, Piemont, Itálie

Řeka Elvo v italském Piemontu v současné době zažívá něco jako zlatou horečku. Amatérští hledači pravidelně hlásí nálezy nugetů velikosti drobků chleba v aluviálních nánosech bohatých na minerály.

V Itálii je rekreační hledání zlata povoleno na veřejných pozemcích a pravidla bývají poměrně volná. Podle italských zákonů si prospektoři dokonce mohou ponechat až pět gramů zlata denně, aniž by své nálezy hlásili úřadům.

Suisgill Estate, Sutherland, Skotsko

Ve většině případů bývají naleziště žlutého kovu ve Spojeném království kategorizovány jako Mines Royal a patří Jejímu Veličenstvu. Crown Estate přestala vydávat licence pro rekreační rýžování zlata a zdráhá se povolovat těžební operace, protože mohou způsobit škody na životním prostředí.

Amatérští hledači zlata ve Spojeném království mají jen málo možností, pokud nechtějí porušit zákon a riskovat trestní stíhání. Jednou z nich je Suisgill Estate na severu Skotska. Rýžování zlata pro rekreační účely je povoleno zdarma ve dvou řekách panství, a to za přísných podmínek.

Wanlockhead, Dumfries a Galloway, Skotsko

Oblast kolem vesnice Wanlockhead v Lowther Hills proslula jako „Boží pokladnice ve Skotsku“ a je ceněna pro svá naleziště zlata, dokonce více než Suisgill Estate, a prospektoři zde rýžují zlato již po staletí.

PSALI JSME: Zlatokopové v létě oblehají švýcarské řeky

Lowther a Buccleuch Estates vydávají licence na rýžování zlata v této oblasti. Muzeum olověných dolů ve Wanlockheadu nabízí alternativně kurzy rýžování zlata pro amatéry – v roce 2014 našel jeden kanadský turista během kursu 20karátový nuget v hodnotě 12 800 dolarů.

Dolgellau, Gwynedd, Wales

Objev zlatého pásma Dolgellau ve Snowdonii v roce 1843 spustil velšskou zlatou horečku v 60. letech 19. století. Dnes se však zlato v této oblasti již komerčně netěží. Přesto se v tomto pásmu v průběhu let podařilo získat čtyři tuny zlata.

Amatérští hledači mohou v oblasti hledat zlato, pokud mají povolení od majitele pozemku a dodržují přísná ekologická pravidla. Jednodušší možností je navštívit staré zlaté doly Dolaucothi v hrabství Carmarthenshire, kde si můžete vyzkoušet rýžování zlata bez jakýchkoli právních obav.

Řeka Gold Mines, hrabství Wicklow, Irsko

Hledači zlata mohou v Irsku pořídit docela uspokojivě. Rekreační rýžování zlata pomocí ručního nemotorového zařízení je povoleno, ale každý nález zlata o hmotnosti větší než 20 zrnek (něco málo přes jeden gram) musíte nahlásit a získat povolení k prodeji nalezeného zlata.

Řeka s příhodným názvem Gold Mines River v pohoří Wicklow, která dostala své jméno v roce 1796 po nálezu nugetu drahého kovu, má poměrně vysoký obsah zlata a získala si pověst magnetu pro amatérské hledače.

PSALI JSME: Německý zlatokop to bere od řek až po potůčky

(plk)

Další z kategorie Zlato