Zlato (oz) / USD
1 844,15
0,19 %
Zlato (oz) / CZK
39 411,12
0,07 %
EUR / USD
1,13
0,00 %
USD / CZK
21,37
0,11 %
Zlato
Česko má pod zemí zlato za stovky miliard korun (1): Zlato tu rýžovali už Keltové

Významná zlatá ložiska si sice většina české veřejnosti spojuje s exotickými zeměmi, jako jsou Austrálie, Čína nebo Jižní Afrika, ale na světové „zlaté“ mapě se neztratí ani Česko. Pod povrchem se tu nacházejí stovky tun „žlutého kovu“ v hodnotě několik stovek miliard korun.

Keltové na území dnešního Česka rýžovali zlato ve vodotečích jižních a středních Čech, pravděpodobně i v západních Čechách, na Českomoravské vrchovině a ve Slezsku. Ilustrační foto: iStock

Některá ložiska přitom patří mezi velice hodnotná. Ačkoli se už dlouhé roky žádné z nich netěží a v nejbližší době ani těžit nebude, dobývání zlata má v českých zemích dlouhou tradici. Česká „zlatá horečka“ se odehrála ve třech obdobích: V době keltského osídlení ve druhém a prvním století před naším letopočtem, ve středověku (12. až 14. století) a pak ve 20. století.

PSALI JSME: Cesta za zlatem krajem blanických rytířů

Podle dřívějšího vyjádření předního českého odborníka na česká zlatá ložiska Petra Morávka, který bohužel loni zemřel, rýžovali Keltové zlato ve vodotečích jižních a středních Čech, pravděpodobně i v západních Čechách, na Českomoravské vrchovině a ve Slezsku.

PSALI JSME: V polské Zlotoryji udržují zlatou tradici

Rýžování je oblíbenou zábavou

Ostatně i v současnosti patří rýžování zlata mezi oblíbenou zábavu., i když se nikdo při promývání pánve sice nestane milionářem – většina bohatých nalezišť totiž byla už vytěžena. Zlato se rýžuje například na řece Otavě anebo Opavě.

PSALI JSME: Zlatá horečka v Boskovicích

Ve zlatokopeckém skanzenu Zlatorudné mlýny u Zlatých Hor je součástí prohlídky pro turisty rovněž rýžování zlata. Na různých místech republiky se rovněž konají soutěže v rýžování zlata včetně mistrovství světa.

PSALI JSME: Německý zlatokop to bere od řek až po potůčky

(pes)