Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Rakouská řeka vydala sedmigramový zlatý nuget

Stáli v rakouské řece Pittenu už několik hodin a chystali se vytáhnout kůly. Pak se jim ale podařil senzační nález: Zlatý nuget o hmotnosti 6,9 gramu. „Největší, který jsme zatím učinili,“ říká Manuel Allers.

Jedenačtyřicetiletý Manuel Allers vždy snil o tom, že najde pořádný poklad. Se svým nejlepším přítelem Maikem Lappingerem našel nedávno sedmigramový zlatý nuget. Ilustrační foto: iStock

Od pandemie se spolu se svým nejlepším přítelem Maikem Lappingerem stal, jak sám pobaveně přiznává, závislým na rýžování zlata. „Začalo to tím, že jsme spolu v televizi sledovali pořad, kde se pořád hledalo zlato,“ vzpomíná Allers.

O rýžování se zajímal již delší dobu. „Vždycky jsem snil o tom, že najdu pořádný poklad,“ usmívá se 41letý muž.

PSALI JSME: Zlatokopové v létě oblehají švýcarské řeky

Před nedávnem se k tomuto snu přiblížil o krok. Na jednom místě na řece Pitten mezi Sauternem a Seebensteinem se s kamarádem dlouhé hodiny hrabali v bahně. Jednotlivé kameny filtrovali pomocí speciálních sít a poté si je podrobně prohlédli. „Když se pár menších kousků zatřpytí, podíváte se na ně znovu zblízka,“ řekli oba amatérští zlatokopové pro web rakouského listu NÖN.

Co teď ti dva s nugetem udělají? „Necháme ho ocenit a jinak si ho necháme jen na ukázku,“ přemítají. Na svůj nález jsou oba jaksepatří pyšní. V žádném případě nechtějí svým koníčkem nic vydělat, důležité je trávit čas v přírodě. „A to nám dává možnost věnovat se dalšímu koníčku, jízdě na horském kole,“ říká dvojice.

PSALI JSME: Německý zlatokop to bere od řek až po potůčky

Mimochodem, oba dva svým hledáním zlata v řece vyvolali v regionu malý humbuk. „Čas od času potkáte v řece lidi, kteří také pasou po zlatě. Zejména ti mladší. Myslíme si, že je to velmi pěkné,“ říkají Allers a Lappinger a těší je, že mohou svým koníčkem povzbudit ostatní k pobytu v přírodě.

Zlatá horečka už před čtyřmi lety

Přitom už před čtyřmi lety zachvátila Rakousko nefalšovaná zlatá horečka. V srpnu 2018 vzrušila alpskou republiku senzační, takřka bombastická zpráva. Jak to tak už chodí, nešířila se jako v dobách minulých od úst k ústům, ale od Facebooku k Facebooku. Zněla: „Poblíž Raurisu v pohoří Vysoké Taury, páteři Rakouských Alp, se při utajené operaci našlo půl kilogramu zlata – to si přece nemůžete nechat ujít!“

PSALI JSME: Našel valoun zlata za půldruhého milionu

Zkušení zlatokopové, ale i naprostí amatéři, kteří si vybavení pro svůj „Klondike“ narychlo nakupovali podle návodů na internetu, televizní štáby a reportéři webových i tištěných médií okamžitě vyrazili na dějiště ú takřka zázračné události.

„Ještě jsme na místo činu ani nedojeli, a už mi přišlo na Twitter od kolegů z televize ORF ironické blahopřání, že jsme se, stejně jako oni, stali oběťmi fámy neboli fakenews, chcete-li,“ svěřil se Günther Friedrichs, reportér rakouského listu Der Standard.

PSALI JSME: Největší zlatý nuget váží přes 60 kilo

(plk)