Zlato (oz) / USD
1 821,93
0,34 %
Zlato (oz) / CZK
39 154,84
0,09 %
EUR / USD
1,19
0,20 %
USD / CZK
21,49
0,26 %
Zlato
Zlatokopové v létě oblehají švýcarské řeky

Protipandemická opatření rozvolňují, takže také Švýcarsko, oblíbená letní destinace těch turistů, kteří dávají přednost majestátnosti velehor před mořskými vlnami, nebude mít o letní hosty nouzi. Neztratí se mezi nimi ne právě všední, nicméně stále početnější skupina – hledači zlata. A nebude jich málo.

Rýžování zlata. Autor ilustrační foto: Nate Cull from Christchurch, New Zealand – https://www.flickr.com/photos/64857724@N00/2876115, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=344766

„Historie dobývání nejcennějšího kovu zejména kolem soutoku Předního a Zadního Rýnu v dnešním kantonu Graubünden sahá až ke Keltům a Římanům,“ vysvětluje Judita Kneippová, která přednáší historii na univerzitě v Basileji.

„Zlato z dnešních Švýcarských Alp se řadilo k nejkvalitnějším na světě a dá se říct, že vždycky – od keltských kmenů až po současnost roku 2021 – mělo štěstí na ty, kteří ho dokázali s pozoruhodnou zručností a vynalézavostí zpracovat,“ dodává.

PSALI JSME: Německý zlatokop to bere od řek až po potůčky

Jako před desetiletím

Není to přitom zase tak dávno, kdy zemí helvétského kříže cloumala nejopojnější zlatá horečka v její novodobé historii. Stalo se tak před deseti lety, v době globální ekonomické krize.

„Protnuly se tenkrát dvě podstatné, řeklo by se motivační okolnosti – jednak hodnota žlutého kovu vyrážela dech svými rekordy, jednak silný švýcarský frank oslaboval příjmy jednotlivců i firem,“ poznamenal o dva roky později list Neue Zürcher Zeitung.

PSALI JSME: V polské Zlotoryji udržují zlatou tradici

Uplynulo desetiletí a země Viléma Tella zažívá déjà vu. Příčiny se ovšem liší: Kromě toho, jak báječně si vedlo, vede a povede zlato v době koronavirové krize, do hry vstoupil další činitel

„Rýžovací výpravy se stávají stále oblíbenějším způsobem odpočinku, trávení volného času ale i zábavy jednotlivců i skupin,“ potvrdil v televizi 3SAT Lothar Stammler, pořadatel jednodenních až týdenních kurzů v regionu Napfgebiet, kde příroda připomíná kýčovité pohlednice, zhruba hodinu jízdy autem od Curychu.

PSALI JSME: Zlatá horečka v Boskovicích

S prázdnýma rukama neodjíždějí

Stejný trend potvrzují i sourozenci Anne a Martin Douchampierovi z regionu Disentis-Sedrun, kde se mimochodem hovoří í rétorománsky – jazykem vycházející z kombinace latiny, kterou mluvili římští vojáci, obchodníci, úředníci, s jazykem původního germánského obyvatelstva.

Také oni požádají výpravy za zlatem: „Klienti přijíždějí nejčastěji jednodenní exkurzi. Na vlastní kůži si otestují svou trpělivost při hledání blyštivých šupin. Rýžování zlata na Rýně bývá často spojeno s romantikou u táboráku a zábavou na vodě.“

„A jen tak mezi námi: Nabízíme know-how a instruktáž tak, aby lidé po těžkém dni plném lopoty nemuseli odjíždět domů s prázdnýma rukama. Samozřejmě, žádné bohatství to není,“ uzavírá se smíchem Anne.

(plk)

PSALI JSME: Cesta za zlatem krajem blanických rytířů