Zlato (oz) / USD
1 922,54
0,03 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Významná česká ložiska zlata (1): Kašperské Hory

V českém podzemí se nacházejí významná ložiska zlata. Podle posledního Zhodnocení prognóz zlata v Českém masivu, které je součástí Surovinové politiky ČR, jde o zhruba 392 tun tohoto cenného kovu. Jeho hodnota dosahuje stovky miliard korun. Dnes a následující čtyři víkendy představíme nejvýznamnější ložiska.

Zlato objevili v této lokalitě téměř s jistotou Keltové, znovu bylo objeveno pravděpodobně ve 13. století, zlatá horečka nastala za vlády posledních Přemyslovců. Foto: Adam Hauner – digitální fotografie, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3427519

Na Šumavě těžili zlatou rudu už Keltové, získávali ho především rýžováním ve zlatonosných řekách a potocích. Rozkvět hlubinné těžby začal koncem 12. století, vrcholu dosáhla těžba za prvních Lucemburků. Dnes je pod Kašperskými Horami stále více než 100 tun zlata, což z tohoto místa dělá jedno z nejvýznamnějších zlatých ložisek v Evropě.

Na někdejší těžbu zlata odkazuje několik místopisných názvů – především Zlatý potok, který je dokonce součástí naučné stezky, kterou radnice v Kašperských horách nazývá Cestou zlatokopů. Dokonce je možné se podívat k ústí někdejší průzkumné štoly, která je ovšem už dlouhé roky uzavřená.

PSALI JSME: Česko má pod zemí zlato za stovky miliard korun (1): Zlato tu rýžovali už Keltové

Několik firem se od devadesátých let minulého století pokoušelo geologickými pracemi získat co nejvíce informací o zlatém ložisku, ale odpovědné úřady – i kvůli tlaku odpůrců případné těžby – dokončení průzkumu nepovolily. Před několika lety se dokonce proti případné těžbě podepisovala petice – přihlásilo se k ní na 14 tisíc lidí.

Vedle zlata je v Kašperských Horách rovněž významné ložisko wolframu. Podle dřívějších odhadů byla hodnota obou cenných kovů přibližně 150 miliard korun, aktuální cena bude ovšem nejspíš ještě o něco vyšší.

(pes)

PSALI JSME: Česko má pod zemí zlato za stovky miliard korun (4): Pokusy o nové průzkumy a těžbu zatím neuspěly

Další z kategorie Zlato