Zlato (oz) / USD
1 919,44
0,56 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Rusko přidalo další tři tuny zlata do svých rezerv

Zatím je těžké říci, zda Rusko opět začíná navyšovat své zlaté rezervy v relativně malém množství, nebo zda je jeho poslední říjnové navýšení zlatých rezerv o 3,1 tuny pouze účetní úpravou.

Objevily se spekulace, že ruská centrální banka by mohla obnovit nákupy zlata, které svého času dosahovaly zhruba 200 tun ročně. Ilustrační foto: Shutterstock

Podle údajů ruské centrální banky činí nyní národní zlatá rezerva 2 302 tun – o několik tun více, než 2295,4 tuny, které vykazuje Mezinárodní měnový fond (MMF), ale nejde o dostatečně velký nárůst, který by Rusko posunul z pátého místa mezi národními držiteli zlata, a je to příliš málo na to, aby to zatím naznačovalo nějakou celkovou definitivní změnu politiky.

„Ruská centrální banka před rokem a půl oznámila, že po dubnu 2020 přestane doplňovat své zlaté rezervy, a vcelku se toho držela až do malého nárůstu o 3,1 tuny zaznamenaného v červenci, září a říjnu. Ty následovaly po podobně velkých sníženích v prvních dvou měsících roku,“ napsal na webu Sharpspixley.com komentátor Lawrie Williams.

Důvodem, proč Rusko přestalo doplňovat své zlaté rezervy, byla podle něj zřejmě snaha zmírnit finanční dopady velkého poklesu cen ropy a plynu, které byly dříve zdaleka největším zdrojem ruského vývozu, a tím i na bilanci zahraničního obchodu země. Země tak mohla nahradit klesající příjmy z vývozu ropy a plynu tím, že přesvědčila své těžaře zlata, aby prodávali své produkty na mezinárodním trhu.

PSALI JSME: Ruská centrální banka zastavila nákupy zlata

Zlato vytěžené v Rusku se tak dostalo prostřednictvím komerčních bank většinou do centrální banky.  „To vedlo k tomu, že se zlato v několika měsících stalo největším vývozním artiklem země, který nahradil ropu a plyn jako takové,“ konstatoval Williams. V posledních několika měsících však ceny ropy a plynu zaznamenaly obrovské cenové oživení na zhruba dvojnásobek (ropa) a násobek předchozích úrovní (plyn) z počátku roku 2020.

Objevily se tak spekulace, že centrální banka by nyní mohla být schopna obnovit nákupy zlata, které svého času dosahovaly zhruba 200 tun ročně. „Nedávné malé nárůsty rezerv byly zatím příliš nízké na to, aby potvrdily jakýkoli oficiální obrat trendu,“ domnívá se komentátor.

Rusko podle něj pod pragmatickým vedením Vladimira Putina provádí jednu z nejefektivnějších mezinárodních hospodářských politik ze všech velkých zemí, snad bez omezení politickými omezeními západního kapitalistického systému. „Nachází se tak pravděpodobně v jedné z nejsilnějších ekonomických pozic ze všech zemí, přičemž současně přiškrcuje dodávky zemního plynu do Evropy,“ upozornil.

PSALI JSME: Prodej ruského zlata překonává příjmy z vývozu ropy a zemního plynu

„Rusko má pravděpodobně největší základnu přírodních zdrojů na světě a využívá svých silných ekonomických stránek způsobem, který zřejmě zcela zažehnal nepříznivé dopady sankcí uvalených Spojenými státy, které ji zřejmě zcela nesrazily na kolena,“ napsal ve svém aktuálním komentáři Lawrie Williams.

Jak připomněl, Rusko je po Číně druhým nebo třetím největším producentem zlata na světě – podle toho, čí údaje jsou nejpřesnější – s roční produkcí odhadovanou na přibližně 330 tun. To mu dává dostatečný prostor pro vytváření zlatých rezerv pouze z domácích zdrojů, pokud by si to přálo.

„Zlato a další významné měny, jako je euro a čínský jüan, používá (Rusko) jako prostředek k úplnému snížení své případné závislosti na cenných papírech spojených s americkým dolarem, které odsunulo na pouze nepatrnou část svých celkových devizových rezerv, aby zmírnilo svou zranitelnost vůči případným nepříznivým ekonomickým krokům USA,“ uvedl komentátor.

PSALI JSME: Ruské zlaté a devizové rezervy znovu stoupají na rekordní úroveň

Rusko a údajně i Čína byly až do doby, kdy obě země přestaly oficiálně doplňovat své zlaté rezervy, dvěma největšími soustavnými akumulátory zlata centrálními bankami pro své rezervní zásoby. Bez jejich přírůstků se proto celkový nákup zlata centrálními bankami snížil.

Pokračující pravidelné nákupy ze strany Indie, Kazachstánu a Turecka plus občasné velké jednorázové akumulace ze zemí, jako je Polsko, Thajsko, Brazílie a Maďarsko, však udržovaly přírůstky zlatých rezerv centrálních bank v kladných číslech, i když údajně stále pod úrovní některých předchozích let.

„Pokud by Rusko bylo na cestě k obnovení zvyšování zlatých rezerv o 200 tun ročně, pravděpodobně by to silně podpořilo vývoj ceny zlata,“ domnívá se Lawrie Williams.

PSALI JSME: Zlato v Rusku dojde do 20 let, pokud se nenajdou nová naleziště

(luk)

Další z kategorie Zlato