Zlato (oz) / USD
1 907,32
0,37 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Prodej ruského zlata překonává příjmy z vývozu ropy a zemního plynu

Až do loňského jara byla ruská centrální banka po několik let největším vytrvalým ročním nákupcem zlata a pravidelně a v nemalých objemech – kolem 200 tun ročně – rozšiřovala nákupy doma vytěženého „žlutého kovu“ své devizové rezervy ve zlatě. Aktuálních více než 2 295 tun zlata představuje přes pětinu (22,4 %) ruských devizových rezerv.

Prodej ruského zlata překonává příjmy z vývozu ropy a zemního plynu. Ilustrační foto: Shutterstock.com

Ruská centrální banka ale v loňském roce změnila svou taktiku a od té doby fakticky udržuje pozici zlatých rezerv na stejné úrovni, pouze s velmi malými úpravami měsíčních údajů, upozornil server Sharpspixley.com. Zjevným důvodem změny politiky byl podle serveru prudký pokles světových cen ropy a zemního plynu, které byly hlavními zdroji ruského vývozu.

Vloni ceny zlata rostly a ruská vláda a tamní centrální banka viděly příležitost, jak vyrovnat potenciální výpadek platební bilance a stabilizovat tak ekonomiku tím, že přesvědčí národní těžaře zlata, aby nově prodávali svou produkci na světovém trhu místo toho, aby ji od nich nakupovala centrální banka.

PSALI JSME: Zlato údajně Rusku vynáší víc než plyn

Tato politika byla velmi úspěšná a prodej zlata hodnotově překonal příjmy z vývozu ropy a zemního plynu, a to i přes velký nárůst cen v posledních měsících. Ruské devizové rezervy vypočtené k 1. září letošního roku dosáhly nové rekordní úrovně.

„Kombinace oživení cen ropy a plynu a masivních příjmů z prodeje zlata vedla k srpnovému nárůstu devizových rezerv o 18 miliard amerických dolarů, čímž celkové devizové rezervy Ruska na začátku září dosáhly hodnoty 618,1 miliardy USD,“ napsal komentátor serveru Lawrie Williams.

PSALI JSME: Ruské zlaté a devizové rezervy dosáhly rekordní výše

Vzhledem k tomu, že kontroverzní plynovod NordStream 2 může být uveden do provozu do konce roku, přebytek ruské platební bilance se pravděpodobně dále zvýší, pokud předpokládaný prodej ruského plynu tímto novým kanálem nebude zablokován, a pokud ceny zlata, ropy a plynu zůstanou na současné úrovni.

„Když Rusko oznámilo, že po několika letech každoročního doplňování svých zlatých rezerv zmrazí jejich objem, vznikl dojem, že toto opatření bude dočasné a že centrální banka nákupy později obnoví,“ napsal Williams.

PSALI JSME: Ruská centrální banka zastavila nákupy zlata

Podle serveru Sharpspixley.com se ale zdá, že oživení cen ropy a zemního plynu zvýšilo možnost, že Rusko nebude cítit potřebu pokračovat v současném objemu vývozu zlata a že může nákupy obnovit na vlastní účet, ale možná už ve snížené míře.

Podle údajů Mezinárodního měnového fondu (MMF) je Rusko pátým největším národním držitelem zlata na světě s celkovým objemem 2 295 tun. Každá ze čtveřice zemí před Ruskem – USA, Německo, Itálie a Francie – také drží více zlata než Čína, která je na 6. místě žebříčku. Stále však existují pochybnosti o skutečné výši čínských rezerv se silným podezřením, že země drží vlastní i další zlato, které necítí potřebu hlásit MMF.

PSALI JSME: Ruské ministerstvo financí nakoupí devizy a zlato za čtyři miliardy dolarů

(luk)

Další z kategorie Zlato