Zlato (oz) / USD
1 773,06
0,70 %
Zlato (oz) / CZK
39 892,75
1,35 %
EUR / USD
1,13
0,43 %
USD / CZK
22,50
0,66 %
Zlato
Ruská centrální banka zastavila nákupy zlata

Ruská centrální banka bez dalšího vysvětlení oznámila, že od 1. dubna pozastavuje nákupy zlata. Další rozhodnutí o nákupech bude záviset na vývoji situace, uvedla banka. Místní analytici prohlašují, že země již má v rezervách dostatek zlata a kvůli vysoké poptávce by ho mohla začít prodávat mezinárodním investorům.

Taťjana Jevdokimová, analytička Nordea Bank v Moskvě, potvrdila, že zlato tvoří asi 20 procent ruských rezerv. Foto: iStock

S prudkým poklesem cen ropy centrální banka rozhodnutím z 9. března zastavila i nákup cizí měny, připomíná španělský web CryptoDiktation. Mezinárodní rezervy země z deviz, peněz, rezervních pozic MMF, zlata a dalších rezervních aktiv se za pouhý týden v období 13.–20. března snížily o 5,1 procenta na 551,2 miliardy amerických dolarů. K 1. březnu mělo Rusko 2300 tun zlata v hodnotě 119,7 miliardy dolarů.

Taťjana Jevdokimová, analytička Nordea Bank v Moskvě, potvrdila, že zlato tvoří asi 20 procent ruských rezerv, což je historicky dosud nejvíc, a dodala, že centrální banka „pravděpodobně nechce zvyšovat podíl zlata v rezervách, když se rezervy snižují.“

Podle Dmitrije Dolgina, hlavního ekonoma ING Bank v Rusku, je zastavení masivních nákupů zlata jasným znamením pro těžaře, aby obrátili svou pozornost na mezinárodní scénu. „Centrální banka nyní signalizuje prodejcům zlata, že by měli přesměrovat své dodávky ven. Zdá se, že celosvětová poptávka je vysoká.“ Podle Dolgina velcí kupci z Londýna, Indie, Turecka a Singapuru již o nákup ruského zlata projevili zájem. 

Poptávka investorů však roste téměř všude na světě. Hlavně kvůli globálnímu chaosu způsobenému pandemií. „Většina ekonomik je odstavena, což ovlivnilo i dodávky zlata na trh. To vede k extrémně vysokým fluktuacím cenového rozpětí a nedostatku fyzického zlata pro investory,“ píše server CryptoPoatao.

Zlato na Rusko nereagovalo

„Pro trhy informace měla malý nebo skoro žádný dopad. Zdá se, že pozitivní nálada na trhu v USA, která se odráží ve výrazných ziscích hlavních indexů Wall Streetu, ztěžuje bezpečnému ráji vyšší poptávku,“ okomentoval rozhodnutí ruské centrální banky FXStreet.

„Kombinace posilujícího dolaru a větší chuť investorů jít do rizika dopadá na zlato,“ potvrdil serveru Business Recorder analytik online brokerské společnosti OANDA Craig Erlam. Přesto podle něj trhy míří k nejhoršímu kvartálu od roku 2008.

To se ovšem netýká zlata. Přestože jeho cena nyní klesla, je to v dnešní době stále jedno z nejvýkonnějších aktiv. 

(rek)