Zlato (oz) / USD
1 773,06
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
39 892,75
0,00 %
EUR / USD
1,13
0,00 %
USD / CZK
22,50
0,00 %
Zlato
Ruské zlaté a devizové rezervy znovu stoupají na rekordní úroveň

Ruské devizové rezervy se v posledních několika letech vyšplhaly na nebývalou úroveň, protože země se v prostředí rychle se zrychlující inflace a ekonomické nejistoty pouští do investic do zlata a cizích měn. Rusko se nyní celosvětově umístilo na pátém místě na světě – po Číně, Japonsku, Švýcarsku a Indii – pokud jde o výši devizových rezerv.

Ruské devizové rezervy se v posledních několika letech vyšplhaly na nebývalou úroveň. Ilustrační foto: Shutterstock

Podle údajů ruské Účetní komory ruské devizové rezervy přesáhly na začátku září 618,2 miliardy dolarů poté, co centrální banka v prosinci 2020 zvýšila podíl zlata ve svých devizových rezervách na 23,3 procenta ze 7,8 procenta na začátku roku 2014. Podle pozorovatelů jde o historický rekord; za celou dobu existence Centrální banky Ruské federace dosud nikdy nebylo takové hodnoty dosaženo.

Rusko nejenže nashromáždilo značné množství zlata a deviz, ale rezervy země zahrnují také zvláštní práva čerpání (SDR), což je forma platby vydávaná Mezinárodním měnovým fondem (MMF). Zpráva Účetní komory odhalila, že ruská SDR od srpna výrazně poskočila ze sedmi miliard dolarů na 24,6 miliardy dolarů.

PSALI JSME: Ruské zlaté a devizové rezervy dosáhly rekordní výše

Mezinárodní rezervy jsou tvořeny především vysoce likvidními zahraničními aktivy, k nimž má přístup Ruská centrální banka, zatímco vládní rezervy jsou tvořeny měnovým zlatem, SDR, devizovými fondy a rezervní pozicí v MMF.

Nejnovější údaje přicházejí v době, kdy ruský ministr financí minulý týden varoval, že světu hrozí, že podlehne bezprecedentnímu období stagflace, protože ceny nadále rychle rostou, zatímco ekonomický výkon zpomaluje. Inflace se pohybuje nad cílovou hodnotou již ve 14 zemích skupiny G20.

PSALI JSME: Ruské ministerstvo financí nakoupí devizy a zlato za čtyři miliardy dolarů

(luk)