Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Západní sankce dopadly i na ruské rafinerie zlata a stříbra

Celkem šest ruských rafinerií zlata a stříbra, které jsou členy Londýnské asociace pro trh se zlatem (LBMA, London Bullion Market Association) mají od pondělka s okamžitou platností pozastavené členství. Asociace o tom informovala na svých webových stránkách a v tiskové zprávě.

Celkem šest ruských rafinerií zlata a stříbra, které jsou členy Londýnské asociace pro trh se zlatem, mají od pondělka s okamžitou platností pozastavené členství. Ilustrační foto: iStock

Vedení asociace se tak rozhodlo vzhledem k ekonomickým sankcím, které na Rusko uvalila Evropská unie, Spojené státy a Velká Británie poté, co ruský prezident Putin nařídil vojenskou invazi na sousední Ukrajinu.

LBMA je velkoobchodní mimoburzovní trh pro obchodování se zlatem a stříbrem, kde obchodování probíhá mezi jeho členy, na které volně dohlíží Bank of England. Většina členů jsou významné mezinárodní banky nebo obchodníci a rafinerie drahých kovů.

Jde o tyto rafinérie zlata a stříbra: JSC Krastsvetmet, JSC Novosibirsk Refinery, JSC Uralelectromed, Moscow Special Alloys Processing Plant, Prioksky Plant of Non-Ferrous Metals a Shyolkovsky Factory of Secondary Precious Metals.

Krastsvetmet sídlící v sibiřském Krasnojarsku patří mezi největší světové rafinérie – ročně se zde zpracuje více než 70 procent zlata vytěženého v Rusku, přes 90 procent platiny a palladia a přes polovinu stříbra (55 %).

LBMA uvedla, že těchto šest rafinerií již nebude až do odvolání akceptováno jako „Good Delivery“ na londýnském trhu s drahými kovy. „Dobré dodávky“ představují dobrovolný certifikační systém členů LBMA dle pokynů OECD ve vztahu k odpovědnému získávání zlata.

PSALI JSME: Zlato v Rusku dojde do 20 let, pokud se nenajdou nová naleziště

(luk)