Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Švýcarsko vydalo absolutní embargo na ruské zlato

Švýcarsko, pro svět klíčová rafinerie a výrobce zlatých slitků, zakázalo dovoz tohoto drahého kovu z Ruska. Připojilo se tak k sankcím Evropské unie, která přidala dovoz zlata ruského původu po invazi Moskvy na Ukrajinu na sankční seznam. Zákaz začal platit minulou ve středu v 18:00 hodin.

Švýcarsko, pro svět klíčová rafinerie a výrobce zlatých slitků, zakázalo dovoz tohoto drahého kovu z Ruska. Ilustrační foto: iStock

Podle nových sankcí Švýcarsko zakazuje „nákup, dovoz nebo přepravu zlata a zlatých výrobků z Ruska“, uvádí se v prohlášení vlády. Ta ještě dodává, že „služby v souvislosti s tímto zbožím jsou rovněž zakázány“.

Švýcarsko, tradičně neutrální, porušilo svůj obvyklý postoj po začátku války na Ukrajině tím, že se připojilo k ekonomickým sankcím Evropské unie. V květnu však byly z Británie dovezeny tři tuny ruského zlata, ale podle médií nebylo jasné, která společnost za tím stojí.

PSALI JSME: Švýcarsko poprvé od přepadení Ukrajiny dovezlo ruské zlato

Švýcarská asociace výrobců a obchodníků s drahými kovy ASFCMP, která zastupuje největší rafinerie v zemi, kontaktovala své členy a uvedla, že žádný z nich není za dovoz odpovědný.

Asociace prohlásila, že „pochybné zlato“ nemá „ve Švýcarsku místo“ a vyzvala své členy, aby jednali „s maximální obezřetností“.

PSALI JSME: Záhada ruského zlata ve Švýcarsku

Švýcarské celní orgány tehdy uvedly, že zkoumají dovoz ve světle sankcí, ale trvají na tom, že v té době dovoz zlata z Ruska zakázán nebyl, zatímco vývoz již podléhal sankcím.

Čtvrtý balíček sankcí uvalených EU zahrnoval zákaz prodeje, dodávek, převodu nebo vývozu luxusního zboží do Ruska, včetně zlata, stříbra, perel a diamantů. Unie později také přidala výslovný zákaz dovozu zlata z Ruska, a to i ve formě prachu, šrotu nebo mincí.

PSALI JSME: Obchází Rusko sankce na zlato přes Emiráty?

(rek)