Zlato (oz) / USD
2 333,56
0,50 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Češi mají dvakrát víc zlata, než centrální banka

Od roku 2009 Český statistický úřad sleduje množství zlata dovezeného do Česka. Od té doby, do konce listopadu loňského roku, činil celkový import tohoto vzácného kovu zaokrouhleně 73 tun. Zlato se dováží v různých formách od zlatého prachu pro elektrotechnický průmysl až po polotovary (desky, plechy, dráty, tedy takových, jaké se získávají třeba válcováním, tažením nebo vyřezáváním) např. pro klenotníky.

Jen od roku 2009 nainvestovali Češi do zlata miliardy korun a celkem si za tu dobu doma dle oficiálních zdrojů uložili 19,348 tuny investičního zlata. Ilustrační foto: Shutterstock

Celní správa mimo to ještě eviduje zlato netepané (netvářené) ve formě hrudek, zrn, ingotů, litých cihel nebo pelet. „Celní norma nerozlišuje, zda se jedná o surovinu pro klenotnictví či o investiční slitky nebo cihličky, jak se dotazujete. Uvedené položky se třídí dle zpracování. Důležité je, zda byl výrobek získán jen litím, nebo zda došlo k dalším zpracovatelským krokům, např. válcování,“ sdělila naší redakci mluvčí Generálního ředitelství cel Hana Prudičová.

Vypočítat z toho, kolik zlata si Češi od roku 2009 nakoupili jako investici nebo k zajištění bohatství, je proto velmi obtížné, protože většina švýcarských zpracovatelských rafinerií, odkud převážně investiční zlato v Česku pochází, větší slitky odlévá, ale např. firma PAMP ho razí, což je z pohledu celníků jiná kategorie, pokud o tom ale vědí. Leč pokusili jsme se o to.

PSALI JSME: Češi kupují kolem dvou tun zlata ročně

Jen od roku 2009 nainvestovali Češi do zlata miliardy korun, v posledních letech to je přes půldruhé miliardy ročně (bez šperků), a celkem si za tu dobu doma dle oficiálních zdrojů uložili 19,348 tuny investičního zlata. Česká národní banka měla k 31. prosinci 2021 ve svém sejfu 10,575 tuny zlata. Nejvíc investičního zlata si lidé nakoupili v roce 2015, celkem 1,997 tuny, ale je třeba dodat, že podstatně víc zlata se prodá v podobě klenotů, prstenů a mincí.

Podrobný pohled na neúplnou statistiku roku 2021 (ke konci listopadu) ukazuje, že zlatých polotovarů zejména pro klenotníky se dovezlo 6,739 tuny, mincovního zlata 460 kilogramů, čtyři kilogramy zlatého prachu a investičního zlata 1,365 tuny. To všechno za rekordních 10,026 miliardy korun.

PSALI JSME: Barometr obliby spoření: Češi utíkají před inflací ke zlatu

Rudolf Marek

Další z kategorie Zlato