Zlato (oz) / USD
2 337,95
0,00 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlatou horečku číslo dvě v Kalifornii podnítilo řádění přírody

175 let po nálezu prvního nugetu hledají tisíce lidí opět své štěstí v severní Kalifornii. Za zlatou horečku mohou poděkovat důsledkům klimatických změn.

I dnes si může kdokoli ve Spojených státech amerických vznést nárok na veřejnou půdu a získat na ni od odpovědných úřadů těžební práva. Ilustrační foto: iStock

Mark Dayton opakovaně krouží s detektorem kovů nad rozeklanými kameny na břehu řeky na úpatí Sierry Nevady, líčí Torben Börgers, washingtonský zpravodaj německé televize ARD. Stálé pípání vysoce citlivého lokátoru prořízne ticho v horách nedaleko El Dorada, pouhých 15 minut jízdy autem od místa, kde kdysi zlatá horečka vypukla.

„V zemi se tu skrývá stoprocentní zlato,“ říká třiapadesátiletý muž. „I dnes si může kdokoli v USA vznést nárok na veřejnou půdu a získat na ni od odpovědných úřadů těžební práva – právo z 19. století, které letos využívá více místních obyvatel i turistů než kdykoli předtím. Severní Kalifornie v těchto dnech zažívá něco jako Zlatou horečku 2.0,“ upozorňuje Mark.

Ve hře změna klimatu

To, co zní jako dobrodružná zábava, má vážné pozadí: Ničivé lesní požáry z minulých let zničily břehy horských potoků. Zimní bouře s rekordními srážkami proměnily potoky v řeky a do údolí nahnaly obrovské masy suti – plné čerstvě odkrytého zlata.

PSALI JSME: O kalifornské městečko duchů se zájemci prali

„Je to, jako by matka příroda vzala na kopce tlakovou myčku,“ říká Albert Fausel z Gold Country Treasure Seekers (Hledači pokladů země zlata, pozn. aut.), jedné z nejaktivnějších skupin hledačů zlata v Kalifornii.

Fausel provozuje v bývalém zlatokopeckém městečku Placerville nejstarší železářství na západ od Mississippi. Každý den do jeho obchodu přicházejí noví zákazníci, aby si koupili rýžovací pánve, mycí žlaby nebo detektory kovů.

To, že se mu daří, mu dodává odvahu do budoucna rodinné firmy: „Vždycky se říká, že třetí generace o obchod přijde – nemyslím si, že by se to stalo mně.“

Sám nejraději hledá pod vodou – oblečený v neoprenu a vybavený potápěčskými brýlemi, šnorchlem a krumpáčem. Už po několika minutách najde „picker“. Tak hledači říkají kousku zlata, který je dost velký na to, aby se dal uchopit mezi dva prsty. „Na první pohled vypadá malý, ale je velmi těžký a podle toho má velkou cenu,“ říká Fausel.

PSALI JSME: Největší zlatý nuget váží přes 60 kilo

Vzhledem k letošním rekordním cenám zlata je možné si něco málo vydělat i na relativně malém množství: V současné době stojí unce na světovém trhu necelé dva tisíce dolarů (45 700 korun), což odpovídá přibližně 60 eurům (1 470 korun) za gram.

Každé třetí pondělí v měsíci se scházejí členové spolku Hledači pokladů země zlata, aby diskutovali o svých nálezech. „Naposledy bylo na stole zlato za 50 tisíc dolarů (1, 143 mil. korun),“ říká Mark Dayton, šéf klubu. „To je nejvíc, co jsme kdy měli!“

Zlatý dárek k narozeninám

V předchozím životě se Dayton živil jako policista a hasič. Nyní se může živit hledáním zlata – není divu, když nálezy mají hodnotu kolem 750 dolarů (17 140 korun) denně.

Největší nález se mu podařil před sedmi lety. V den svých narozenin se už s parťákem vracel z neúspěšného hledání, když se mu najednou spustil detektor. Dayton vykopal na příslušném místě díru, sáhl dovnitř a nemohl uvěřit tomu, co drží v rukou: „Tak velký a těžký nuget, že jsem ho v šoku okamžitě upustil!“

PSALI JSME: Američané vystaví největší ztracený zlatý poklad v dějinách

Prodej jeho rekordního nálezu mu vynesl více než osm tisíc dolarů (183 tisíc korun). Od té doby si ve své přeplněné pracovně ponechal pouze duplikát z umělé hmoty. „Takový nález může velmi rychle podnítit zlatou horečku,“ říká Dayton zamyšleně. „A člověk se pak na tom pocitu stane závislým.“

Po třetím rezavém hřebíku je konec

„V letech 1848 až 1854 zbohatlo jen velmi málo zlatokopů – a to se příliš nezměnilo. „Pro většinu lidí je to jen volnočasová aktivita,“ říká obchodník s železářským zbožím Albert Fausel.

Mnozí by to také zase rychle vzdali, dodává Mark Dayton. Koneckonců neúspěchy k hledání zlata neodmyslitelně patří. Nezřídka se stává, že se detektor kovů trefí na špatné místo – což způsobuje velkou frustraci: „Po třetím rezavém hřebíku bývá často konec,“ uzavírá Dayton.

PSALI JSME: Nezdolná dvojice nadále pase po konfederačním zlatě v jezeře

(plk)

Další z kategorie Zlato