Zlato (oz) / USD
1 919,91
0,55 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Největší zlatý nuget váží přes 60 kilo

Lidé se naučili kutat zlato před staletími. Nejstarší známé zlaté artefakty byly nalezeny na pohřebišti ve Varně na území dnešního Bulharska. Hroby údajně pocházejí z roku 4200 př. n. l., což dokazuje, že těžba zlata může mít historii dlouhou i 7000 let. Zlato se často nachází v podobě nugetů, což jsou roztodivné jakoby krystalické tvary horniny spojené s rudou.

Největší zlatý nuget na světě byl nalezen v roce 1983, vážil 60,82 kg. Ilustrační foto: Shutterstock

Největší zlatý nuget na světě byl nalezen v roce 1983 v dole Serra Pelada v brazilském státě Para. Tento kus s celkovou hmotností 60,82 kg nese jméno Pepita Canaa a obsahuje 52,33 kg zlata. Nerost byl zakoupen centrální bankou země a v současné době je vystaven v Banco Central Museum v Brazílii.

Druhý největší zachovalý nuget na světě, nazvaný podle svého tvaru Velký trojúhelník, byl vykután v roce 1842 v pohoří Ural. Vlastní jej ruský stát. Váží 36,2 kg a obsahuje 32,94 kg čistého zlata. Podle serveru RT je vystaven v expozici Diamantový poklad v Kremlu.

Soutěž krásy by asi vyhrála Ruka víry

Třetí největší nuget byl nalezen za pomoci detektoru kovů jen 30 cm pod zemí u australského Kingoweru v roce 1980. Hand of Faith (Ruka víry) váží 27,66 kg. Zakoupilo ho za víc než milion dolarů kasino Golden Nugget v Las Vegas, kde je v hotelové lobby vystaven. Z první pětice je zřejmě nejkrásnější. Svým „umělecky“ vypracovaným tvarem skutečně připomíná sošku, která odpovídá názvu.

Světovou čtyřkou je Normandy Nugget objevený v Kalgoorie v západní Austrálii v roce 1995. O pět let později nuget koupila důlní společnost Normandy Mining. Váží 25,5 kg. V současné době je vystaven v muzeu mincovny v Perthu. V absolutním pořadí by mezi nalezenými byl na 26. místě, ale většina velkých nugetů byla kvůli svému obsahu rozemleta.

Pátý největší pochází z Kalifornie. V roce 1992 ho objevila důlní firma Sonora Mining zapuštěný v křemenné hornině. Po vyčištění obsahuje 16,4 kg zlata. Je vystaven v Ironstone Vineyards a má dvě jména: Ironstone Crown Jewel (Ironstonský korunní klenot), někdy je však označován jako Kautz Crystalline Gold Leaf Specimen vzhledem k tomu, že je vystaven v muzeu vinice Ironstone, jež patří Johnu Kautzovi.

(rek)

Další z kategorie Zlato