Největší zlatý nuget na světě byl nalezen v roce 1983 v dole Serra Pelada v brazilském státě Para. Tento kus s celkovou hmotností 60,82 kg nese jméno Pepita Canaa a obsahuje 52,33 kg zlata. Nerost byl zakoupen centrální bankou země a v současné době je vystaven v Banco Central Museum v Brazílii.
Druhý největší zachovalý nuget na světě, nazvaný podle svého tvaru Velký trojúhelník, byl vykután v roce 1842 v pohoří Ural. Vlastní jej ruský stát. Váží 36,2 kg a obsahuje 32,94 kg čistého zlata. Podle serveru RT je vystaven v expozici Diamantový poklad v Kremlu.
Soutěž krásy by asi vyhrála Ruka víry
Třetí největší nuget byl nalezen za pomoci detektoru kovů jen 30 cm pod zemí u australského Kingoweru v roce 1980. Hand of Faith (Ruka víry) váží 27,66 kg. Zakoupilo ho za víc než milion dolarů kasino Golden Nugget v Las Vegas, kde je v hotelové lobby vystaven. Z první pětice je zřejmě nejkrásnější. Svým „umělecky“ vypracovaným tvarem skutečně připomíná sošku, která odpovídá názvu.
Světovou čtyřkou je Normandy Nugget objevený v Kalgoorie v západní Austrálii v roce 1995. O pět let později nuget koupila důlní společnost Normandy Mining. Váží 25,5 kg. V současné době je vystaven v muzeu mincovny v Perthu. V absolutním pořadí by mezi nalezenými byl na 26. místě, ale většina velkých nugetů byla kvůli svému obsahu rozemleta.
Pátý největší pochází z Kalifornie. V roce 1992 ho objevila důlní firma Sonora Mining zapuštěný v křemenné hornině. Po vyčištění obsahuje 16,4 kg zlata. Je vystaven v Ironstone Vineyards a má dvě jména: Ironstone Crown Jewel (Ironstonský korunní klenot), někdy je však označován jako Kautz Crystalline Gold Leaf Specimen vzhledem k tomu, že je vystaven v muzeu vinice Ironstone, jež patří Johnu Kautzovi.
(rek)