Zlato (oz) / USD
1 905,28
0,22 %
Jistota ve vlastních rukou
0

O kalifornské městečko duchů se zájemci prali

Ještě v roce 1865 tady byl pravý, nefalšovaný Divoký západ jako vystřižený z klasického westernu, v němž si sympatický šerif vyřídí účty s bandou padouchů. V kalifornském městečku Cerro Gordo, tehdy s pěti tisíc obyvatel, se vraždilo každý týden, whisky tekla proudem a z chuďasů se přes noc stávali boháči – a naopak.

Doly na Cerro Gordo a městečko duchů. Foto: Wikimedia.org, LCGS Russ, CC BY 3.0

V onom roce narazila rodina Kellyových, nemajetných přistěhovalců z Irska, v říčce kousek za městem na zlato. A aby toho nebylo málo, o několik týdnů později Pablo Flores odkryl v nedalekých horách první stříbrnou žílu.

Zvěst o jedinečné dvojkombinaci drahých kovů se záhy roznesla široko daleko, takže v dalších dvou letech vzal město Cerro Gordo (Tlustý vrch) útokem příliv všemožných hledačů nejen z celé Ameriky, ale i Evropy. A peníze se točily ve velkém. Obchodník Victor Beaudry se o tom přesvědčil na vlastní kůži: Krámek, který si otevřel hned poblíž stříbrného dolu, mu umožnil splatit veškeré předchozí dluhy do dvou týdnů.

Zlata nakonec země a voda vydaly pramálo v porovnání s množstvím vykutaného stříbra.

Chtějí turistům představit pravý Divoký západ

Dnes Tlustý vrch zeje prázdnotou, protože nejednu výspu zlatokopů a dalších kopů ji stihl osud města duchů: Vylidnění, rozpad, zmar. Postaraly se o to propad cen stříbra, několik požárů a také objevení vydatnějších nalezišť.

Investoři Brent Underwood, vlastník hostelu v texaském Austinu, a Jonathan Bier, majitel firmy Jack Taylor PR z Los Angeles, to chtějí změnit. „Rádi bychom přiblížili turistům americké dějiny, a to se vším všudy. Město je bohaté na historii a podepsalo se, a to jak v dobrém, tak zlém, na spoustě životů,“ upřesnil Underwood v listě The Boston Globe s tím, že do města zavedou vodu a internetové připojení a chátrající budovy zrekonstruují. Komplex zahrnuje 22 budov na ploše 300 akrů včetně opuštěného hotelu, kostela, nálevny a noclehárny.

Do hry vstoupil tucet zájemců

Počáteční cena, za kterou liduprázdný Cerro Gordo předchozí majitelé nabízeli, byla 925 tisíc dolarů (cca 20,3 milionu korun). Nečekaný zájem však způsobil, že nový vlastník za něj nakonec zaplatil 1,4 milionu dolarů (30,7 mil. Kč).

„Dostali jsme asi tucet nabídek, avšak vlastníci ocenili nejvíc právě nabídku pana Underwooda a jeho přátel,“ řekl televizi CNN realitní makléř Jake Rasmuson: „Jejich plán se nám jeví jako nejprospěšnější pro zachování odkazu důlního města a zachování historických nemovitostí.“

(plk)

Další z kategorie Zlato