Zlato (oz) / USD
1 907,32
0,37 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato za 4 000 dolarů? Analytici se v názorech rozcházejí

Cena zlata by se mohla v roce 2023 vyšplhat až na 4 000 dolarů za unci, protože zvyšování úrokových sazeb a obavy z recese udrží trhy hodně volatilní, prohlásil ředitel Swiss Asia Capital Juerg Kiener. Je velká šance, že trh se zlatem zaznamená obrovský posun, dodal ještě. Nebude to podle něj růst jen o deset nebo dvacet procent, ale posun, který udělá nová maxima.

Od roku 2000 je průměrná návratnost zlata v jakékoli měně někde mezi osmi až deseti procenty ročně. Ilustrační foto: iStock

Takové prognózy, a není jich málo, lahodí sluchu investorů. Zvláště když řeknou, že by se cena drahého kovu někdy v příštím roce mohla dostat mezi 2 500 a 4 000 dolarů (za troyskou unci, pozn. red.), jako Kiener televizi CNBC.

Je tu řada dalších ekonomických megastars, které si pohrávají s podobnými předpověďmi. Proslavení investoři obřích fondů jako Frank Holmes, Diego Parilla, Paul Schatz, Robert Kiyosaki a další. Dosud se jejich prognózy nenaplnily, ale lidé a média jim dál naslouchají.

Podle Kienera je to tak, že mnoho ekonomik by mohlo v prvním čtvrtletí čelit „trochu recesi“, což povede k tomu, že centrální banky zpomalí tempo zvyšování úrokových sazeb a zlato bude okamžitě atraktivnější: „Zlato je také jediným aktivem, které každá centrální banka nejen spravuje, ale i vlastní.“

PSALI JSME: Bude to rok už 2023, kdy zlato dosáhne 3 000 dolarů za unci?

Kiener také řekl, že investoři budou pokukovat po zlatu, protože inflace zůstává v mnoha částech světa vysoká. „Zlato je velmi dobré zajištění inflace, skvělý úlovek během stagflace a skvělý doplněk do portfolia.

Od roku 2000 je průměrná návratnost zlata v jakékoli měně někde mezi osmi až deseti procenty ročně. Na dluhopisovém trhu jste toho nedosáhli. Na akciovém trhu jste toho nedosáhli,“ argumentuje singapurský správce aktiv. A tak jeho čistě asijský pohled na zlato není nijak překvapivý.

Na otázku, zda cenu zlata teď nevyhnala nahoru nízká nabídka, Kiener odpověděl: „Nabídka je vždy, ale možná ne za cenu, kterou chcete. Ani vysoké ceny nebrzdí kupce v Číně, kteří platí vysokou provizi za drahý kov.“

PSALI JSME: Tajemná Čína odtajnila nákup 32 tun zlata

Důkazem by mohlo být i to, že začátkem prosince čínská centrální banka oznámila nákup zlata do svých rezerv v hodnotě asi 1,8 miliardy dolarů, čímž se kumulativní hodnota kovu v jejích sejfech zvýšila na přibližně 112 miliard dolarů, jak uvedla agentura Reuters. „Asie byla vždy velkým kupcem. Když se podíváte na celý obchod, zlato v podstatě opouští Západ a míří do Asie,“ dodal Kiener.

Analytik Kenny Polcari z indické makléřské společnosti Slatestone Wealth názorům Kienera na CNBC oponoval. „Nemám cílovou cenu 4 000 dolarů, i když bych rád viděl, jak to tam půjde,“ řekl. Domnívá se, že cena zlata spíš zaznamená pokles, až dosáhne 1 900 dolarů za unci. Cena zlata se však i podle něj bude odvíjet podle toho, jak bude inflace reagovat na globální zvýšení úrokových sazeb.

„Mám rád zlato. Vždycky jsem měl rád zlato. Mělo by být součástí každého portfolia. To určitě, ale nemám pro něj cílovou cenu 4 000 dolarů,“ uzavřel debatu Polcari.

PSALI JSME: 3 000 dolarů za unci zlata? Centrální banky, které zlato nakupují, by mohly být katalyzátorem ceny

(rek)

Další z kategorie Zlato