Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Bude to rok už 2023, kdy zlato dosáhne 3 000 dolarů za unci?

Ole Hansen, uznávaný komoditní stratég dánské Saxo Bank říká, že je to možné, jakmile si trhy uvědomí, že globální inflace i přes zpřísnění měnové politiky zůstane vysoká. „Věřím, jak jsem již řekl dříve, že zlato by se mohlo vyšplhat až na 4000 dolarů,“ uvedl boss investičního fondu U.S. Global Investors spravující 4,2 miliardy dolarů Frank Holmes.

Frank Holmes si stojí za tím, že za 4 000 dolarů by se zlato mohlo prodávat do tří let. Foto: By U.S. Global Investors – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=101765419

Hansen si všímá zejména tří faktorů, které by mohly příští rok posunout zlato na rekordní maxima. Za prvé: Rostoucí mentalita „válečné ekonomiky“ by mohla centrální banky odradit od držení papírových devizových rezerv a ve jménu soběstačnosti upřednostnit zlato.

Za druhé: Vlády budou dál zvyšovat deficitní výdaje na ambiciózní projekty, jako je např. energetická transformace. A za třetí: Potenciální globální recese v roce 2023 by přiměla centrální banky, aby otevřely zdroje likvidity.

„Hansen sice také řekl, že jeho komentáře jsou spíš myšlenkovým experimentem, ale nemyslím si, že by ho investoři měli tak snadno odstrčit. I já věřím, že je možné, že bychom mohli v příštích 12 až 18 měsících vidět zlato za 3 000 dolarů – nebo víc – ze všech důvodů, které zmínil,“ uvedl Holmes.

PSALI JSME: Saxo Bank: Centrální banky nezvládnou inflaci a zlato vystřelí na 3 000 USD

Hansen má pravdu, když uvádí rostoucí apetit centrálních bank po zlatě jako rezervním aktivu. Centrálním bankéřům a ministrům financí možná jde o jejich měnu, ale v zákulisí hltají žlutý kov nejrychlejším tempem v živé paměti. Ve třetím čtvrtletí proměnily ve zlato přibližně 20 miliard dolarů, nejvíc za půl století.

„Vzhledem k tomu, že inflace bude přetrvávat i v příštím roce, malá až mírná recese se zdá být stále pravděpodobnější. Existuje riziko, že americká centrální banka to přetáhne, a to bude mít silné makroekonomické důsledky pro zlato,“ připojuje se Holmes. „Recese je téměř zaručena. Otázka nezní jestli, ale kdy.“

V posledních dnech většina bank a ratingových agentur snížila odhady globálního růstu pro rok 2023 kvůli očekáváním trvale vysokých spotřebitelských cen a rychlému zpřísňování měnové politiky. Nákup zlata nyní by se mohl ukázat jako rozumná investiční volba. V pěti z posledních sedmi recesí přineslo zlato podle Světové rady pro zlato kladné výnosy, což investorům poskytlo určitou ochranu.

PSALI JSME: Bank of America: V roce 2024 bude průměrná cena zlata 2 086 dolarů za unci

„Pokud by rok 2022 skončil dnes, znamenalo by to druhý rok v řadě, kdy zlato kleslo. A přesto se zápornou 1,75 procenta, žlutý kov zůstal jedním z nejlepších aktiv, která byla letos držena. Nebylo to vždy jednoduché.

Držby ve všech známých zlatem krytých burzovních fondech od listopadu 2022 klesaly sedm měsíců v řadě. Začínáme však být svědky toho, jak se tyto poklesy zastavují, když zlato začíná tlačit výš,“ konstatuje Holmes.

A stačily pouhé čtyři dny od zveřejnění Holmesovy recenze a zlato se zvedlo k meziročnímu zisku 0,98 procenta, což odliv zlata z amerických fondů, které diktují cenu zlata, téměř zastavilo i přesto, že mnohé z nich vybraly své zisky.

„Technicky vzato, zlato začíná vypadat atraktivně právě teď… Po prolomení klíčové úrovně 1 800 dolarů za unci zlato znovu testuje tento psychologicky důležitý cenový bod,“ uvedl Holmes, který si stojí za tím, že za 4 000 dolarů by se zlato mohlo prodávat do tří let.

PSALI JSME: Saxo Bank: K potvrzení vzestupného trendu je nutné, aby zlato prolomilo hladinu 1 735 dolarů

(rek)