Zlato (oz) / USD
1 915,86
0,43 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Tajemná Čína odtajnila nákup 32 tun zlata

Po více než třech letech se objevila nová data o „zlatém pokladu“ Říše středu. Státní tisková agentura Nová Čína a další oficiální weby, jako China.org. nebo ChinaDaily.com a podobně, zveřejnily sice jedinou větu, ale ta je doslova revolucí v čínském tajnůstkářství.

Podle Kitco News Čína nakoupila zlato, když se ceny pohybovaly kolem 1 650 dolarů za unci. Nová data čínskou pozici na sedmém místě celosvětového žebříčku zlatých rezerv ale nijak nemění. Ilustrační foto: iStock

„Čínské zlaté rezervy vzrostly na konci listopadu na 63,67 milionu uncí ve srovnání s 62,64 milionu uncí na konci letošního října, ukázaly středeční údaje Státní správy deviz,“ uvedla agentura Nová Čína.

Na internetu se objevila i tabulka s vývojem devizových rezerv od ledna do listopadu, která zveřejněný údaj potvrzuje stejně jako to, že jiný nákup zlata čínská centrální banka letos neuskutečnila.

Nyní lze očekávat řadu spekulací, zda nově získaných 32 tun zlata, které povýšilo oficiální devizové rezervy na 1 980 tun v hodnotě 112 miliard dolarů, pochází z ruských zdrojů, nebo ne. Jako první začala agentura Bloomberg:

PSALI JSME: Čína skupuje zlato, aby pohřbila dolar

„Odvětví zlata bylo ve třetím čtvrtletí plné spekulací ohledně centrálních bank za téměř 400 tunami nákupů zlata. Oficiálně byla hlášena pouze asi čtvrtina těchto nákupů, což způsobilo, že pozorovatelé trhu nabízeli Čínu i Rusko jako potenciální viníky.“

„Nákupy čínské centrální banky mohou být součástí plánu na diverzifikaci jejích rezerv mimo dolar,“ řekl Giovanni Staunovo, analytik banky UBS. „Držba zlata v Číně, jako součást této rezervy, je stále velmi nízká, takže pravděpodobně existuje prostor pro další nákupy.“

Marc Chandler, výkonný ředitel Bannock Global Forex, v komentáři pro Kitco News oponoval: „Zní to jako hodně, ale pokud jde o diverzifikaci, je to nepodstatné. Myslím si, že role dolaru jako rezervní měny je bezpečná a diverzifikace na zlato je v tomto objemu bezvýznamná jak pro dolar, tak pravděpodobně i pro samotný trh se zlatem.“

Čína předtím dlouhá období nezveřejňovala změny ve svých držbách zlata. Když centrální banka v polovině roku 2015 oznámila 57% skok rezerv na 53,3 milionu uncí, byla to aktualizace po šesti letech. Od konce října 2016 ale Čína opět přestala stav zlatých rezerv vykazovat a obnovila to až v prosinci 2018, ovšem bez dalších přírůstků.

PSALI JSME: Čína skupuje zlaté doly po celém světě

Podle Kitco News Čína nakoupila zlato, když se ceny pohybovaly kolem 1 650 dolarů za unci. „Jak se deglobalizace zrychluje, očekává se, že země mimo (skupinu) G-10 znovu navýší držbu zlata,“ uvedl Nicky Shiels, hlavní analytik švýcarské rafinerie PAMP. „Vyšší poptávka centrálních bank by měla cenu zlata podporovat,“ přidala se agentura Reuters.

Podle experta rafinerie PAMP bylo načasování nákupu důležitější, než nákup samotný. V komentáři na Twitteru dodal, že Čína aktualizovala své rezervy, aby vyvrátila spekulace trhu o směňování zlata za ruskou ropu.

Nová data čínskou pozici na sedmém místě celosvětového žebříčku zlatých rezerv nijak nemění. Spekuluje se však, že podle přesunů zlata do Číny, sledovaných od roku 2000, by Říše středu mohla mít v rezervách až 15 tisíc tun zlata, tedy dvojnásobek toho, co mají Spojené státy.

PSALI JSME: Čína má zřejmě násobně více zlata, než Spojené státy

(rek)

Další z kategorie Zlato