Zlato (oz) / USD
2 333,56
0,50 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zalátejme rozpočtovou díru zlatem, zní poprvé z Německa

Budou muset spolkový kancléř Olaf Scholz (SPD) a ministr financí Christian Lindner (FDP) nyní sáhnout i do zlatých rezerv, aby zalepili 60miliardovou díru v koaličním rozpočtu? Ve Spolkové republice se objevily první hlasy, aby tak učinili.

Předchozí německé vlády si opakovaně pohrávaly s myšlenkou zalepit rozpočtové díry zlatým fondem. A vždy selhaly kvůli odporu veřejnosti a Německé spolkové banky (Deutsche Bundesbank). Ilustrační foto: iStock

Německo se se ocitlo v těžké rozpočtové krizi poté, co minulý měsíc Spolkový ústavní soud zmíněných 60 miliard eur (1,47 bil. Kč) zablokoval kvůli tomu, že peníze byly původně v rozpočtu pro rok 2021 jako rezerva k půjčkám pro zmírnění následků pandemie. Německo peníze nevyužilo a vláda se je rozhodla převést do klimatického fondu, což však soud označil za protiústavní.

Protože semaforové koalice (sociální demokracie SPD, Zelení a liberálové z FDP, pozn. aut.) se zatím nedokázala shodnout na tom, jak ze šlamastiky ven, a pokud ano, právníci podněty rozcupovali, hrozí dokonce rozpočtové provizorium.

„Naše země vlastní 3 358 tun zlata ve Frankfurtu nad Mohanem, Londýně a New Yorku. Pro lepší představu: To je téměř 270 tisíc prutů, z nichž každý váží přibližně 12,5 kilogramu. Více zlata než my drží pouze USA – naše rezervy přitom vznikaly až od 50. let 20. století. Současná hodnota: Přibližně 200 miliard eur (4,784 bil. Kč),“ připomněl německý list Bild.

PSALI JSME: 267 966 zlatých cihel Bundesbank

To probouzí touhy – zejména proto, že semaforové koalice se dosud zdála být bezradná, kde ušetřit. Mimo jiné se diskutuje o odložení základního přídavku na dítě a o důchodové reformě. To rozčiluje Dennise Radtkeho, sociálního experta opoziční křesťanské demokracie CDU a poslance Evropského parlamentu.

„Je nepřijatelné, aby se transformace průmyslu a modernizace bundeswehru, železnic a infrastruktury financovaly na úkor důchodců,“ řekl Bildu. „Abychom mohli financovat budoucí investice, měli bychom raději čerpat část našich zlatých rezerv.

„Olaf Scholz sedí na druhých největších zlatých rezervách na světě, zatímco na důchodce zpočátku zapomněl, poté, kdy jim během energetické krize jednorázově vyplatil 300 eur (7 311 korun). Důchodci jsou za Scholzovy vlády poraženými. To se musí změnit,“ upozornil.

Předchozí německé vlády si opakovaně pohrávaly s myšlenkou zalepit rozpočtové díry zlatým fondem. A vždy selhaly kvůli odporu veřejnosti a Německé spolkové banky (Deutsche Bundesbank), centrální banky země. Naposledy se o takovém kroku debatovalo kvůli válce na Ukrajině a pro ni potřebnému zvláštnímu fondu pro bundeswehr.

PSALI JSME: Přestěhuje Německo zbývající zlato z USA?

Časopis Der Spiegel to tehdy komentoval: „Spolková vláda by mohla zásoby snadno přeměnit na peníze. Zlaté rezervy nejsou ničím jiným než úsporami Němců z minulosti slisovanými do prutů. Spolková banka drží zlato pouze jako správce. Pokud ho chce demokraticky zvolená vláda prodat, je to její právo.“

Německá spolková banka to samozřejmě vidí jinak. Na dotaz Bildu mluvčí odpověděla: „V souladu s čl. 127 odst. 2 třetí odrážkou Smlouvy o fungování Evropské unie (SFEU) a § 3 zákona o Německé spolkové bance (BBankG) je Německá spolková banka odpovědná za držení a správu německých měnových rezerv, mezi něž patří i zlaté rezervy.“

„Při plnění svých úkolů je Německá spolková banka v souladu s článkem 130 SFEU a § 12 BBankG nezávislá na pokynech spolkové vlády. Použití zlatých rezerv k financování rozpočtu nepřichází v úvahu,“ dodala. „Nebo jinak řečeno, jako vzkaz bankrotářskému semaforu: Neodvažujte se na to ani pomyslet!“ uzavírá Bild.

PSALI JSME: Nejzlatější státy světa aneb Kdo je zlatý a kdo zlatější

(plk)

Další z kategorie Zlato