Zlato (oz) / USD
2 332,86
0,65 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Nejzlatější státy světa aneb Kdo je zlatý a kdo zlatější

Globální trh se zlatem po dvou covidových letech značně oživl. V současné době má těžba zlata a investování do těžby odhadovanou tržní hodnotu 13,2 bilionu dolarů, což je skvělá zpráva pro země s největší produkcí zlata na světě. I když Čína, Austrálie, Rusko a Kanada drží první příčky v soutěži největších producentů zlata, nestojí na stupních vítězů v soutěži o největší držitele zlata.

Globální trh se zlatem po dvou covidových letech značně oživl. V současné době má těžba zlata a investování do těžby odhadovanou tržní hodnotu 13,2 bilionu dolarů. Ilustrační foto: iStock

Zlatou zemí číslo jedna jsou Spojené státy. Mají nejvyšší objem zlatých rezerv v centrální bance (8 133 tuny) a také největší investice do zlatem zajištěných fondů ETF (1 668 tun). Je tam také největší zlatý fond světa obchodovaný na burze SPDR Gold (919 tun zlata).

Poptávka spotřebitelů po zlatě v USA rychle roste, meziročně posílila o pět procent na 302 tuny. V březnu nákupy zlata v USA dosáhly nejvyšší čtvrtletní úrovně od roku 2010.

Německo na druhém místě a zaostává za USA jen těsně. Pokud jde o objem zlatých rezerv centrální banky (3 355 tun), rozdíl je značný, ale zaznamenalo vyšší spotřebitelskou poptávku (2,34 gramu na hlavu).

PSALI JSME: Pětinu všeho v historii vytěženého zlata drží v sejfech centrální banky

Německo má také třetí nejvyšší množství zlata ve fondech (385 tun) za Spojenými státy (1 669 tun) a Spojeným královstvím (674 tuny). Od roku 2021 je Německo po Turecku pátým největším spotřebitelem zlata v Evropě, uvádí dubajská brokerská firma Forex Suggest.

Nepřekvapí, že na třetím místě je Švýcarsko, bohatá země s hrubým domácím produktem (HDP) na obyvatele výrazně nad 80 000 dolarů. Země helvétského kříže jako hlavní finanční centrum patří k největším investorům do zlatých fondů (341 tuna) a má také nejvyšší spotřebitelskou poptávku na světě (5,58 gramu na hlavu), tedy víc než Čína, Indie nebo USA.

Největší nárůst spotřeby zlata ale zaznamenal Egypt s meziročním navýšením o 55 procent. V roce 2021 poptávka činila 34,1 tuny, v roce 2022 vzrostla na 52,7 tuny, když egyptská libra rekordně propadla a zrychlila se inflace.

PSALI JSME: Švýcarsko je třetí největší zlatou mocností planety

Většinu nákupů představovaly investiční zlaté cihly a mince, kde meziroční nárůst poptávky skočil o 693 procenta. Arab Finance uvedly, že egyptské nákupy zlatých mincí a slitků v roce 2022 dosáhl 4,4 tuny.

Nejvíc se na zlatu však dalo vydělat v Turecku, kde nárůst jeho ceny v lirách činil 142,01 procenta. Druhý nejvyšší nárůst hodnoty zlata s 51,22 procenta zaznamenali v Egyptě, kde kabinet schválil nový dovozní režim, který umožňuje v průběhu příštích šesti měsíců dovážet neomezené množství zlata.

Předtím se zlaté slitky dovážet nesměly. Na třetím místě se v žebříčku Forest Suggests nárůstem hodnoty zlata o 22,80 procenta umístil novou rekordní cenou japonský jen.

PSALI JSME: Zlato zdolává jeden rekord za druhým

(rek)

Další z kategorie Zlato