Zlato (oz) / USD
1 911,47
0,61 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Vzácné kovy padají, drží se jen zlato

Investoři ve druhém čtvrtletí snížili své podíly ve fondech vzácných kovů, jako jsou stříbro, platina a palladium z obav, že recese sníží průmyslovou poptávku. Ale zlatá aktiva se udržela kvůli své mimořádné roli útočiště v nesnázích, a to může přetrvávat.

Investoři ve druhém čtvrtletí snížili své podíly ve fondech vzácných kovů, jako jsou stříbro, platina a palladium z obav, že recese sníží průmyslovou poptávku. Ale zlatá aktiva se udržela. Ilustrační foto: iStock

Podle údajů agentury Bloomberg fondy kryté zlatem na burze klesly během tří měsíců o něco málo přes jedno procento po osmiprocentním nárůstu v prvním čtvrtletí kvůli válce na Ukrajině. Naopak investice do stříbra klesly téměř o pět procent a odliv v tonáži byl největší od roku 2011.

Zlato se ve srovnání se stříbrem a platinou se drží dobře. Za jednu unci zlata se nyní koupí 90 uncí stříbra, což je nejvíc za téměř dva roky. Oproti loňskému maximu stříbro ztratilo 34 procent.

„Odolnost zlata jako bezpečné složky při alokaci aktiv se opět prokazuje. Na rozdíl od stříbra, platiny a palladia, které mají spíš průmyslové využití, a jsou proto více vystaveny hospodářskému poklesu,“ říká manažer ETF Securities Chad Hitzeman.

PSALI JSME: Einhorn sází na zlato, Fed to podle něj neustojí

„Tam, kde trhy zůstávají pod tlakem inflace a centrálních bank při krocení cen negativní, vidíme investory, jak se pevně drží zlatých fondů jako ochrany před riziky,“ dodává.

Giovanni Staunovo, stratég UBS Group, agentuře vzkázal: „Pokud se obavy z recese na trhu zvyšují, dáváte přednost držení zlata a ne bílých kovů, které mají především průmyslové využití.

Jak se ekonomické zpomalení jeví stále pravděpodobnější, zhoršuje se i výhled pro drahé kovy s průmyslovým využitím. Stříbro se používá v solárních panelech a elektronice, platinu a palladium lze nalézt v katalyzátorech aut.

PSALI JSME: UBS: Inflace může zvýšit poptávku po zlatě. Jeho výnosy za posledních 15 let překonaly akcie

Poptávka po kovech platinové skupiny utrpěla již dříve, protože nedostatek polovodičů omezil výrobu automobilů, zatímco v Číně se prodej automobilů propadl v důsledku covidových uzavírek. A nemenší roli hrají i ekonomické obavy spotřebitelů, dodává Bloomberg.

Zlato tak dál úspěšně brání hranici 1 800 dolarů za troyskou unci a některé banky předvídají, že brzy dojde ke zvratu. Na pozadí chmurných vyhlídek ekonomové z ANZ Bank očekávají, že se žlutý kov posune se směrem k 1 900 dolarům za unci, protože slabost akciového trhu a pokračující geopolitická nejistota podporují poptávku investorů.

„Rostoucí očekávání agresivního zvyšování sazeb a silnější dolar jsou proti zlatu. Nicméně slabost akciového trhu a pokračující geopolitická nejistota by měly podpořit poptávku investorů. Očekáváme, že zlato najde své dno blízko současných úrovní s potenciálem růstu k 1 900 dolarům,“ uvedli v čerstvé situační zprávě.

PSALI JSME: Zlato nebo dolar?

(rek)

Další z kategorie Zlato