Zlato (oz) / USD
2 329,53
0,33 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato nebo dolar?

Mnoho lidí se diví proč, když ekonomika vykazuje známky slabosti, inflace zůstává vysoká a recese se zdá být za rohem, neletí cena zlata ke hvězdám. Vysvětlení je snadné. Důvodem je, že zlatu přímo konkuruje americký dolar. Kdo sleduje pohyb ceny zlata, vidí, že negativně koreluje s pohyby amerického dolaru. Když dolar sílí, cena zlata často klesá. Když dolarový index klesá, cena zlata často stoupá.

Zlatu přímo konkuruje americký dolar. Když dolar sílí, cena zlata často klesá. Ilustrační foto: Shutterstock

Institucionální investoři sledují současný plán amerického Federálního rezervního systému (Fed, americká centrální banka, pozn. red.) pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb a omezovat množství peněz v ekonomice a soudí, že to pomůže posílit dolar. A z toho vyvozují, že to bude tlačit cenu zlata dolů.

„Čím déle bude Fed setrvávat ve své zpřísňující politice, tím větší bude tlak na to, aby se cena zlata nezvýšila, nebo alespoň tak to funguje v konvenčních úvahách. V určitém okamžiku se však ekonomika může zhoršit natolik, že spotřebitelská poptávka po zlatě zcela přebije jakýkoli tlak na zlato vyvíjený zpřísněním měnové politiky Fedu,“ konstatuje obchodník se zlatem Trevor Gerszt.

PSALI JSME: Einhorn sází na zlato, Fed to podle něj neustojí

Je tu také skutečnost, že navzdory vysokým úrokovým sazbám Fedu může být velikost peněžní zásoby stále mnohem větší, než tomu bylo před několika lety. Takže i když dolar může krátkodobě posilovat, bude stále slabší než před lety. To přímo ovlivní krátkodobý vývoj ceny zlata, byť napětí mezi dolarem a zlatem z dlouhodobého hlediska stejně nezmizí.

„V závislosti na tom, jak vážná bude příští recese, bychom se právě teď mohli nacházet na křižovatce. Zlato a dolar spolu bojují již více než století, přičemž americká vláda sází na dolar, zatímco trhy dál důvěřují zlatu,“ dodává obchodník se zlatem z Los Angeles.

„Pokud se inflační krize, kterou v současnosti zažíváme, zvrhne ve stagflaci, důvěra v dolar by mohla nadále erodovat a zlato by mohlo znovu získat svůj status garanta mezinárodní měnové stability. Otázka tedy zní, na kterou stranu se přiklonit.“

PSALI JSME: Zlato bude z inflace těžit, tvrdí uznávaný expert

Zlato však přežívá měnu za měnou již tisíce let. To je důvod, proč se tolik lidí rozhodlo pro jistotu zlatem pojistit. Kvůli jeho dlouhodobé stabilitě a udržení hodnoty majetku je to zcela jistě užitečný nástroj minimálně pro diverzifikaci portfolia. Zvláště když se s inflací blíží recese. Ale boj mezi zlatem a dolarem v dohledné době přesto neskončí.

V určitém okamžiku si lidé, pokud si chtějí udržet životní úroveň, budou muset vybrat, na kterou stranu se přikloní. Ale jak dlouhodobě opakuje hlavní analytik akciové společnosti Zlato David Marášek, ideální je přiklonit se na obě.

PSALI JSME: Ve zlatém vlaku byste vždy měli mít rezervované místo

(rek)

Další z kategorie Zlato