Zlato (oz) / USD
1 981,85
0,19 %
Jistota ve vlastních rukou
0

UBS: Inflace může zvýšit poptávku po zlatě. Jeho výnosy za posledních 15 let překonaly akcie

Zlato se v posledních dnech dostalo pod tlak v důsledku růstu dolaru a v důsledku růstu výnosů amerických státních dluhopisů v naději na rychlejší zvyšování úrokových sazeb v USA, což odrazuje od investování do zlata, které nepřináší žádné úroky.

Zlato jako investiční aktivum získalo v průběhu let na významu a je považováno za dobré zajištění v případě poklesu fiatových měn a proti inflaci v krátkodobém horizontu. Ilustrační foto: iStock

Ceny zlata se v pondělí pod tlakem robustního dolaru propadly až na 1 786,60 dolaru za unci, ale během úterka se zlato zotavilo, protože „zelená bankovka“ ustoupila ze svých dvacetiletých maxim a rovněž výnosy amerických státních dluhopisů klesly zpátky pod tři procenta.

V úterý se ceny žlutého kovu pohybovaly v úzkém desetidolarovém rozpětí, přičemž zlatu pomohl mírně se zotavit právě pokles amerického dolaru. Spotové zlato na americkém trhu vzrostlo o 0,3 procenta na 1 829 dolaru za troyskou unci. Nálada ale podle pozorovatelů zůstala negativní.

PSALI JSME: Dolarová rallye urychluje pokles ceny drahých kovů

Futures kontrakty na americké zlato posílily o 0,8 procenta na 1 828 dolarů. „Zlato se chová méně jako šíp a více jako pírko. Nechává se unášet trochu tím a trochu oním směrem podle větrů, které pohánějí trhy,“ citovala agentura Reuters nezávislého analytika Rosse Normana.

V úterý se dařilo i dalším drahým kovům. Spotové stříbro vzrostlo o 0,8 procenta na 21,77 dolaru za unci a vzdálilo se tak od nejslabší úrovně od července 2020, které dosáhlo minulý pátek. Platina vzrostla o 0,5 procenta na 950,33 dolaru a palladium posílilo o 0,2 procenta na 2 029,73 dolaru.

PSALI JSME: Analytik Ross Norman: Zlato čelí docela silnému protivětru

Švýcarská makléřská společnost UBS Securities v pondělí ve své zprávě naznačila, že „poptávka po zlatě může vzrůst více, než se obecně předpokládá, protože domácnosti mohou tento kov pořídit jako pojistku proti rostoucí inflaci“.

„Z naší regresní analýzy vyplývá, že zvýšení inflace o jeden procentní bod vede k růstu poptávky po zlatě o 2,6 procenta. Přetrvávající vysoká inflace, ztráty drobných investorů na akciových trzích a nízké depozitní sazby mohou svědčit pro zlato jako alternativní třídu aktiv pro domácnosti,“ uvedla společnost.

PSALI JSME: Franklin Templeton: Zlato je pro investory „dobrým úkrytem“

Zlato jako investiční aktivum získalo v průběhu let na významu a je považováno za dobré zajištění v případě poklesu fiatových měn a proti inflaci v krátkodobém horizontu. Podle zprávy UBS Securities je pozoruhodné, že dlouhodobé výnosy zlata za posledních 15 let překonaly výnosy akcií.

Prognóza Světové rady pro zlato (World Gold Council) předpokládá pokles spotřebitelské poptávky po drahém kovu v tomto fiskálním roce v důsledku jeho rostoucích cen. Zpráva UBS Securities dodává, že „vyšší ceny zlata mohou působit jako odrazující faktor a omezovat investiční poptávku“.

PSALI JSME: Saxo Bank: Zlato? Zůstáváme nadále optimističtí

(luk)

Další z kategorie Zlato