Zlato (oz) / USD
1 916,05
0,42 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Einhorn sází na zlato, Fed to podle něj neustojí

Manažer hedgeového fondu Greenlight Capital David Einhorn prohlásil, že americká centrální banka (Fed) jen předstírá, že dokáže zkrotit inflaci. To má být důvod, proč cena zlata v současném prostředí rostoucích cen pravděpodobně stoupne. A ne o málo.

Einhornův fond letos po období nevýrazných výsledků vzrostl o 20,9 procenta, a to díky investicím do zlata, makroobchodům, ale i sázkám na to, že akcie některých společností klesnou. Ilustrační foto: iStock

„Otázkou je, zda je dostatek zlata na pokrytí měnových rezerv. Odpověď zní, že ne, a cena zlata půjde výš, možná mnohem výš,“ řekl Einhorn doslova. Sám ve svém fondu podle agentury Reuters již dlouho sází na to, že zlato je kriticky důležitým aktivem v jeho portfoliích.

Einhornův fond letos po období nevýrazných výsledků vzrostl o 20,9 procenta, a to díky investicím do zlata, makroobchodům, ale i sázkám na to, že akcie některých společností klesnou, jak ukázal před minulou finanční krizí svou sázkou proti Lehman Brothers, jak připomíná server MarketWatch.

Einhorn také kritizoval Fed za to, že nezvýšil úrokové sazby dostatečně rychle. „Fed blafuje o své schopnosti zkrotit inflaci pomocí zvýšení sazeb,“ uvedl a přirovnal americký program boje s inflací k odklízení sněhu na příjezdové cestě naběračkou zmrzliny.

„Jen počkejte, až budou nuceni uvolnit svou politiku při inflační špičce, aby podpořili stát hlavně kvůli deficitu, protože když sazby rostou, zvyšuje se i zadlužení země. V tu chvíli bude nejlepší mít nějaké zlato.“

PSALI JSME: Zlato bude z inflace těžit, tvrdí uznávaný expert

Ve své ponuré prezentaci dále uvedl, že cenové tlaky se pravděpodobně zvýší navzdory snaze Fedu přibrzdit poptávku zvýšením úrokových sazeb. „Navzdory skutečnosti, že USA již čelí nejvyšší inflaci od roku 1981, jsou tyto úrovně skutečnosti podhodnocené a pravděpodobně se zhorší.“

Einhorn s majetkem přes 1,5 miliardy dolarů rovněž varoval, že „inflace bude pravděpodobně mnohem vytrvalejší“, protože politika Fedu ve skutečnosti situaci zhoršuje, místo aby pomáhala s inflací bojovat.

„Nabídka i poptávka sice klesají, jenže nabídka klesá rychleji. To doplněno o fiskální excesy výdajů federální vlády pomáhá ještě víc podněcovat inflaci v USA i na celém světě.“ Předpokládá, že Fed bude pravděpodobně kapitulovat někdy v roce 2023. Cena žlutého kovu by se pak měla posunout podstatně výš.

Také řekl, že některé země se mohou také rozhodnout prodat své rezervy v dolarech poté, co USA začátkem roku zmrazily dolarové rezervy ruské centrální banky. Zlato pak nazval „konečným rezervním aktivem“.

PSALI JSME: Předpověď zlata za 4 800 dolarů do roku 2030 zůstává nedotčena

(rek)

Další z kategorie Zlato