Deník uvádí, že ministerstvo financí očekává v září značné příjmy z ropy a zemního plynu ve výši 162 miliard rublů (čtyři miliardy korun), což je obrovský skok ve srovnání s 10,9 miliardy rublů (274 milionů korun) vygenerovanými v srpnu. „Za tyto peníze Rusko plánuje nakoupit další zlato.“
The Jerusalem Post ale trošku přehání. Ruské ministerstvo financí plánuje vyčlenit 172,9 miliardy rublů nejen na nákup zlata, ale i cizích měn, a to pouze od 6. září do 4. října, přičemž denní objem transakcí má odpovídat uvedeným 8,2 miliardy rublů, což je téměř sedmkrát víc než denní objem 1,12 miliardy od 7. srpna do 5. září (celkem 24,65 miliardy rublů).
Upřesnit je třeba i další údaj o tržbách za ropu a plyn. Ruská agentura Interfax totiž přesně napsala: „Ministerstvo financí předpokládá v září neočekávané příjmy z ropy a zemního plynu ve výši 162 miliard rublů.
Odchylka skutečných příjmů z ropy a zemního plynu od očekávaných byla v srpnu 10,9 miliardy rublů.“ Ne tedy tržby, nýbrž o 10,9 miliardy míň, než se očekávalo. Skutečná tržba ve zprávě zmíněna nebyla.
PSALI JSME: Během války Rusko nakoupilo milion uncí zlata
Nová data ale umožňují odhadnout objem operací prováděných centrální bankou na měnovém trhu souvisejících s doplňováním ruského Fondu národního bohatství, který aktuálně slouží imperiálním záměrům diktatury.
Začátkem roku 2022, když Rusko přepadlo Ukrajinu a zahájilo její devastaci ve snaze vymazat ji z mapy Evropy, propojila centrální banka rubl se zlatem a vytvořila ruský zlatý standard. Podle australského neziskového webu The Conversation navázalo Rusko měnu na zlato, aby izolovalo svou ekonomiku od transakcí vyžadujících americké dolary. O to se však snaží již od roku 2013.
Rusko je druhým největším producentem zlata. Loni tam oligarchové vykutali 321 tun žlutého kovu, který přes spřátelené Sjednocené arabské emiráty a Hongkong rozptýlili po světě.
Zlaté rezervy státu činí 2 336 tun a oficiálně tvoří třetinu veškerých devizových rezerv. „Letos ruská centrální banka nakupovala zlato, i když do rezerv přidala jen asi čtyři tuny,“ uvedla marketingová organizace trhu se zlatem World Gold Council.
PSALI JSME: Obchází Rusko sankce na zlato přes Emiráty?
The Jerusalem Post si ale stojí za svým tvrzením, že jde výhradně o nákupy zlata: „Rozhodnutí přichází uprostřed rostoucích problémů při provádění tradičních bankovních transakcí se západními zeměmi. V reakci na to Rusko a Čína vymyslely nový přístup, využívající zlato jako platební prostředek za zboží a služby.
Proces zahrnuje nákup zlata v Rusku, jeho přepravu do Hongkongu k prodeji a uložení výnosů na místní bankovní účty. Toto řešení umožňuje oběma zemím pokračovat v obchodu a vyhnout se sankcím.
Tato alternativní metoda však nebyla bez překážek. Ruské subjekty se musely uchýlit k najímání kurýrů, aby fyzicky přepravili dokumenty přes hranice a získali potřebná povolení od čínských bankéřů. Tyto logistické výzvy podtrhují, jak dlouho Rusko a Čína udrží ekonomické vazby tváří v tvář mezinárodnímu tlaku,“ napsal deník o den později.
PSALI JSME: Rusko přehodilo zlatou výhybku z Dubaje do Hongkongu
(rek)