Zlato (oz) / USD
1 980,63
0,03 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Rusko přehodilo zlatou výhybku z Dubaje do Hongkongu

Po loupežném přepadení Ukrajiny byl pro Rusko uzavřen Londýn, tak si pro obchody se zlatem našlo Dubaj. Nyní se opět přesouvá. Do Hongkongu. Od dubna se tam dovezlo 68 tun ruského zlata, což je čtyřikrát víc než za celý rok 2022.

Hongkongská VPower Finance Security, která zajišťuje logistiku pro hotovost a drahé kovy některým z největších čínských finančních institucí, je nyní klíčovým distributorem zlata z Ruska. Ilustrační foto: iStock

Přesun do Hongkongu podle lidí obeznámených s touto záležitostí způsobily americké sankce vůči předním ruským těžařům zlata a také tvrdým zásahem Spojených arabských emirátů (SAE) proti nezákonným aktivitám na jejich trhu s drahými kovy. Přesun na východ tak ukazuje na problémy, kterému Západ čelí při omezování zdrojů, které financují válečnou mašinérii Kremlu.

Před invazí na Ukrajinu bylo téměř všechno zlato vyvážené z Ruska – druhého největšího těžaře na světě – odesláno do trezorů v Londýně. Běsnění Kremlu však vyřadilo ruské zlato z civilizovaného světa ještě předtím, než přišel formální zákaz skupiny G7 a Evropské unie.

Když bylo ruské zlato vyřazeno z Londýna, prvním příjemcem byla Dubaj – klíčové tranzitní centrum zlata pro trhy Středního východu a Asie. Emiráty si letos držely neutrální postoj a odmítly přijmout formální opatření proti ruskému zlatu navzdory lobbování ze strany USA a Spojeného království, uvádí agentura Bloomberg.

PSALI JSME: Obchází Rusko sankce na zlato přes Emiráty?

Rusko v roce 2022 dodalo do Spojených arabských emirátů 96,4 tuny drahého kovu, čímž se stalo největším dodavatelem. Byl to víc než pětinásobek objemu exportovaného přes Hongkong.

Zatímco v SAE stále neexistuje zákaz dovozu ruského zlata, objemy výrazně poklesly. Částečně kvůli tomu, že země byla přidána na seznam sledovaných ze strany Financial Action Task Force, globálního hlídacího psa proti praní špinavých peněz.

Bankovní převody ve Spojených arabských emirátech jsou nyní podrobeny zvýšenému dohledu, zatímco platby v hotovosti se sledují prostřednictvím povinné vládní databáze, což znesnadňuje platby Rusům.

PSALI JSME: Spojené arabské emiráty provedou po kritice audit všech domácích rafinérií zlata

Sankce USA proti největším ruským těžařům zlata – Polyus JSC a Polymetal International – měly také zmrazující účinek, protože obchodníci a banky ve Spojených arabských emirátech se s nimi zdráhají jednat.

Někteří kupci zlata se sídlem v Dubaji začali přesměrovávat zásilky přes Hongkong. Ostatní firmy ze SAE se stáhly úplně. Státní logistická firma Transguard, která je součástí aerolinek Emirates, v květnu oznámila, že přepravu ruského zlata zastavila.

„SAE fungují s jasnými a robustními postupy proti nezákonnému zboží, praní špinavých peněz a sankcionovaným subjektům a zavádějí nejvyšší mezinárodní standardy správy obchodu se zlatem,“ napsal v prohlášení pro Bloomberg tamní Vládní výbor pro zlato, „v souladu se všemi současnými mezinárodními normami stanovenými OSN.“

PSALI JSME: Nové sankce na ruské těžaře zlata

Minulý týden roztočila Velká Británie nové kolo sankcí vůči firmám spojeným s ruským zlatem včetně dubajské Paloma Precious DMCC, která dle vlastního vyjádření dovezla zlato za 300 milionů dolarů. Firma dříve byla i akcionářem Emirates Gold DMCC, rafinerie vyřazené z akreditovaného seznamu kvůli nejasnému vlastnictví.

Čína zároveň dala jasně najevo, že chce posílit obchod s Ruskem. Peking poskytl Moskvě diplomatickou a ekonomickou podporu, která pomáhá zmírnit dopady sankcí.

Hongkongská VPower Finance Security, která zajišťuje logistiku pro hotovost a drahé kovy některým z největších čínských finančních institucí, je nyní klíčovým distributorem zlata z Ruska. Na e-mail agentury Bloomberg s žádostí o komentář firma neodpověděla.

PSALI JSME: Velká Británie zasáhla proti zlatým oligarchům z Ruska

(rek)

Další z kategorie Zlato