Zlato (oz) / USD
1 970,27
0,31 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Během války Rusko nakoupilo milion uncí zlata

Ruská centrální banka a další vládní resorty přestaly zveřejňovat ekonomická data poté, co Západ zasáhl Moskvu balíkem bezprecedentních sankcí kvůli přepadení Ukrajiny. Nijak ale netajila, že od března minulého roku zastavila nákupy zlata a veškerou domácí těžbu přenechala komerčním bankám.

Informaci o tom, kolik má Rusko zlata v devizových rezervách, tamní centrální banka naposledy zveřejnila na začátku února 2022. Ilustrační foto: Shutterstock

V říjnu ale sdružení ruských těžařů zlata vyzvalo vládu, aby pomohla aktivnějšími nákupy, což centrální banka odmítla s tím, že nevidí potřebu zvyšovat rezervy zlata. Před několika dny ale přišla agentura Interfax s informací, že centrální banka obnovila zveřejňování objemu měnového zlata ve svých rezervách. Na začátku března měly činit 2 330 tun v hodnotě 135,6 miliardy dolarů.

Naposledy centrální banka tuto informaci zveřejnila zhruba před rokem, na začátku února 2022. Tehdy byl objem zlatých rezerv asi o 31 tun nižší. Aktualizované údaje také ukazují, že podíl zlata v devizových rezervách se během třinácti měsíců zvýšil z 21 procent na 23,6 procenta.

PSALI JSME: Rusko o svých zlatých rezervách od února mlčí

Stratégové z Commerzbank nicméně neočekávají, že by ruská centrální banka v nákupech pokračovala: „Původně nákup dalšího zlata neplánovala. Jasně však viděla, že něco koupit musí, aby podpořila domácí zlatý průmysl, protože ruští producenti zlata mají problémy s prodejem svého zlata.“

„Ruské banky, které byly dříve hlavními kupci, byly zasaženy sankcemi Západu. A přesměrování vývozu do Asie se nezdá být tak rychlé jako u ropy. Nelze tedy očekávat delší úsek nákupů zlata centrální bankou,“ domnívají se analytici německé banky.

PSALI JSME: Rusko má zjevné potíže s prodejem zlata

(rek)

Další z kategorie Zlato