Zlato (oz) / USD
2 332,23
0,44 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Skutečný příběh loupeže století

O minulém víkendu odvysílala britská televize BBC film pod názvem The Gold. Jde o skutečný příběh loupeže století z listopadu 1983. Šest ozbrojených lupičů tehdy vniklo do skladu bezpečnostní agentury Brink’s-Mat na letišti Heathrow s plánem ukrást 3,2 milionu liber v hotovosti.

Šest ozbrojených lupičů vniklo do skladu bezpečnostní agentury Brink’s-Mat na letišti Heathrow s plánem ukrást 3,2 milionu liber v hotovosti. K jejich překvapení ale kromě peněz našli i tři tuny zlata. Foto: GeorgHH – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11230277

K jejich překvapení ale kromě peněz našli i tři tuny zlata. Naložit zhruba 6 000 zlatých cihel gangu trvalo dvě hodiny. Teprve poté byla zalarmována policie. Vše prozradil komplic lupičů. Policii ukázal na svého švagra Briana Robinsona a jeho parťáka McAvoye.

Oba byli za deset dní zatčeni a do roka odsouzeni na 25 let, ale v roce 2000 podmínečně propuštěni. Robinson zemřel v pečovatelském domě bez peněz v únoru 2021 ve věku 78 let, McAvoy podlehl rakovině ve věku 71 let letos v lednu, popisuje web National World. Navzdory přiznání byl i komplic z ochranky Tony Black odsouzen k šesti letům vězení.

Kam zmizelo zlato, se neví. Jakmile ho gangsteři získali, začali řešit, jak zlaté cihly proměnit v hotovost, a tak zavolali jednoho z nejznámějších britských zločinců Kennetha Noye.  On a jeho kumpáni údajně smísili část zlata s mědí jako červené zlato, část se stříbrnými mincemi jako bílé zlato, aby maskovali ryzost a původ. Detektivové později našli jen 11 zlatých slitků v odvodňovacím kanálku v Noyeově domě.

Než byl Noye uvězněn za to, že pomohl vyprat část zlata, ubodal detektiva, který ho sledoval. Od soudu ale odešel jako nevinný s verdiktem, že šlo o sebeobranu. Neoznačený policista v civilu byl totiž na jeho pozemku.

PSALI JSME: Největší loupež v dějinách Británie

Později však byl Noye odsouzen za podíl na loupeži a spiknutí za účelem nakládání s ukradeným zlatem ke 14 letům. Odseděl si polovinu. V roce 1996 opět vraždil, o čtyři roky později byl zatčen ve Španělsku a vydán do Spojeného království, kde dostal doživotí. V roce 2019 byl podmínečně propuštěn, poznamenává deník The Sun.

Kromě pochytání zločinců začali policisté rozplétat i praní zlata. Zatčen byl klenotník a obchodník s drahými kovy John Palmer. U soudu tvrdil, že nevěděl, že zlato, s nímž manipuloval, bylo spojeno s loupeží v Brink’s-Mat, a byl zbaven obvinění.

V roce 2001 byl Palmer zatčen znovu v souvislosti s jiným podvodem a odsouzen na osm let. Odseděl si polovinu trestu, leč v roce 2007 byl znovu zatčen a tentokrát strávil dva roky ve španělském vězení. V červnu 2015 byl zastřelen šesti ranami nájemným vrahem ve svém domě v Essexu.

Na praní zlata se podílel i Brian Perry odsouzený v roce 1992 k devíti letům vězení za manipulaci s kradeným zbožím. V roce 2001 byl zastřelen před svou kanceláří v Bermondsey. Policie si myslí, že to udělal McAvoy, nemá však důkazy.

PSALI JSME: Britská loupež století před soudem

Zastřelen byl i George Francis podezřelý z manipulace s ukradeným zlatem. V roce 2003 ho zastřelil další padouch z podsvětí John O’Flynn, rovněž podezřelý, že se podílel na praní zlata z loupeže v Brink’s-Mat.

Michael Relton, právník, byl odsouzen k 12 letům vězení rovněž za podíl na praní špinavých peněz. Kathleen McAvoyová, Mickyho manželka, byla obviněna z manipulace s ukradenými penězi a dostala 18měsíční podmíněný trest a bylo jí také zabaveno zlato za sedm milionů korun, které bylo nalezeno na farmě v Kentu. Dnešní hodnota uloupeného zlata je přibližně 2,8 miliardy korun.

V roce 1992 bylo dalších pět lidí, kteří pomáhali prát zlato – Brian Reader, Gordon Parry, Brian Perry, Patrick Clark a Jean Savage – odsouzeni k pěti až deseti letům vězení. Zlatá stopa byla také objevena v Panama Papers, které unikly v roce 2016. Ukázalo se, že Gordon Parry pral peníze z loupeže prostřednictvím offshorových účtů.

Čtyři ze šesti lupičů nebyli nikdy dopadeni, ale od té doby bylo zabito více než 20 lidí spojených s loupeží, když se „zločinecké podsvětí obrátilo proti sobě ve snaze zlato najít“, píše streamovací server Bustle. Média rovněž často zmiňují, že jakýkoli zlatý šperk zakoupený ve Spojeném království po roce 1983 pravděpodobně obsahuje zlato z Brink’s-Mat.

PSALI JSME: Uloupeno zlato za 13 milionů dolarů

(rek)

Další z kategorie Zlato