Zlato (oz) / USD
1 911,47
0,61 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Uloupeno zlato za 13 milionů dolarů

Mezinárodní zásilka zlata v hodnotě zhruba 13 milionů dolarů byla odcizena bezpečnostní firmě Brink’s Co, informovala agentura Reuters. Ke krádeži došlo 6. prosince. Společnost uvedla, že kvůli probíhajícímu vyšetřování a souvisejícím bezpečnostním protokolům nemá v tuto chvíli v úmyslu zveřejnit další podrobnosti ohledně loupeže.

Společnost Brink’s se specializuje na bezpečnou přepravu a manipulaci s měnami, vzácnými kovy, diamanty a cennými papíry. Reprofoto: brinks.com

Zatímco loupež je předmětem šetření, zákazníkovi, který byl postižen krádeží, byla škoda okamžitě uhrazena, uvedla společnost Brink’s bez dalších podrobností. „Když Brinks utrpí ztrátu, okamžitě zašle postiženému zákazníkovi šek s úhradou škody a nečeká až na vyplacení pojistky, jak to někteří konkurenti dělají,“ uvedl zdroj Reuters.

Společnost Brink’s se specializuje na bezpečnou přepravu a manipulaci s měnami, vzácnými kovy, diamanty a cennými papíry. Jejími zákazníky jsou finanční instituce, maloobchodníci i centrální banky. Její tržní hodnota činí 3,95 miliardy dolarů.

Nebylo to poprvé

Brink’s byla obětí již mnoha loupežných přepadení, včetně jednoho v roce 2013, kde lupiči oblečení jako policisté a vyzbrojeni samopaly ukradli 120 balíčků s diamanty v hodnotě 50 milionů dolarů z dodávky firmy Brink´s, na přistávací dráze bruselského letiště. Pachatelé byli díky kamerám dopadeni.

V roce 1983 došlo v logistickém centru na londýnského letišti Heathrow k vyloupení firemního skladu, odkud zmizely zlaté cihly a hotovost za tehdejších 26 milionů liber (dnes zhruba 500 milionů). Lupičům se totiž podařilo získat plány poplašného zařízení. I v tomto případu byla většina zločinců polapena, ale větší část zlata se už nenašla.

Zločin století

Vůbec k největší loupeži došlo v roce 1950 v americkém Bostonu. Lupiči si po prvním vloupání jen vyrobili náhradní klíče k zámkům pěti dveří skladu, později ukradli plány bezpečnostního zařízení. Následně pronikli do depotu znovu a odnesli si hotovost 1 218 211 dolarů a 1 577 183 dolarů v šecích, peněžních příkazech a dalších cenných papírech.

Byla to tehdy největší loupež v historii Spojených států v dnešním kurzu přes 28 milionů dolarů. Připravovala se dva roky, ale přece jen FBI jedenáctičlenný gang postupně pozatýkala. Z odcizených 2,7 milionu dolarů se našlo jen 58 tisíc.

Každý rok něco

Firma Brink’s se s krádežemi menšího rozsahu potýká téměř každý rok. V roce 2016 ukradl zaměstnanec firmy v americkém Birminghamu 196 tisíc dolarů ve čtvrťákových mincích skladovaných pro centrální banku v Atlantě. V témže roce jiný zaměstnanec ukradl v Miami 2,3 miliony dolarů s využitím firemního obrněného vozu. Opět FBI pomohly interní kamery. Dostal deset let, informovala televize CBS.

„Pokud bychom chtěli uvést nejčerstvější loupež do kontextu pozoruhodných loupeží zlata, hodnota ukradené zásilky ve výši 13 milionů dolarů (podle tiskového prohlášení firmy šlo o 11 milionů) by byla dvanáctou největší loupeží zlata v historii,“ napsal server Zero Hedge.

(rek)

Další z kategorie Zlato