Zlato (oz) / USD
1 919,38
0,55 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Britská loupež století před soudem

James Stunt, bývalý manžel dědičky formule 1 Petry Ecclestoneové, vypovídal v procesu se svým bývalým bodyguardem Justinasem Ivaskeviciem, který je obviněn z krádeže diamantového prstenu v ceně 15 milionů korun a dalších trestných činů. Prokurátoři tvrdí, že Ivaskevicius se pokusil diamant prodat v Belgii.

Kromě zlata, hodinek a diamantů ukazuje fotografie ještě nevyloupeného obsahu trezoru také zásnubní prsten od Cartiera, který dal své exmanželce. Foto: iStock

Obchodník se zlatem James Stunt původně označil loupež ve svém domě v londýnské čtvrti Belgravia v prosinci 2017 (jak Zlato.cz tehdy psalo) za jednu z největších v historii Velké Británie a hodnotu uloupených předmětů odhadl na 90 milionů liber (tehdy 2,7 miliardy korun). Později připustil, že byl v rauši a dnes se hovoří o 10 až 30 milionech liber (295 až 885 milionů korun).

Kromě zlata, hodinek a diamantů ukazuje fotografie ještě nevyloupeného obsahu trezoru také zásnubní prsten od Cartiera, který dal své exmanželce. „Byla poměrně bohatá, tak mi to hodila do tváře,“ vypověděl u soudu. Další perlou, na které si smlsnul bulvární deník Metro, bylo prohlášení, že zlaté cihly si držel v domácím trezoru pro případ, že by nastal konec světa.

Stunt nicméně potvrdil, že šekové knížky, které byly údajně nalezeny na Ivaskeviciově adrese, patřily jemu. Uvedl, že je měl v zásuvce nočního stolku. Porotcům bylo také řečeno, že trezor obsahoval ještě dva modré diamanty, růžový diamant, velký bílý diamant, šest zlatých cihel o hmotnosti 1 kg, prsten se žlutým diamantem a zásnubní prsten.

Na základě křížového výslechu Michaela Laverse, obhájce Ivaskeviciuse, Stunt pak prohlásil: „Řekl bych, že čistá hodnota uloupených věcí je někde mezi 20 a 70 miliony dolarů,“ což by bylo mezi půl až jednou a půl miliardy korun. Podle Laverse se jedná o zhruba 30 milionů liber (885 milionů korun).

Stunt se v době údajné krádeže popsal jako „extrémně bohatý“ muž, který podnikal v oblasti zlata, byl také investorem a obchodoval s výtvarným uměním, který se ještě nevzpamatoval z rozchodu s Petrou Ecclestoneovou. 

Jeho podivné obchody s výtvarným uměním, které dosáhly až ke královské rodině, jsme podrobně popsali letos v květnu (Zlatý „magnát“ podvedl i prince Charlese). 

Zločinecké zázemí

Žalobci tvrdí, že Ivaskevicius, vydávající se za Sebastiana Thomasze Kowala, se pokusil prodat diamantový prsten, než byl odeslán k odbornému zkoumání gemologickému institutu v USA, šperkařství v belgických Antverpách. 

„Policejní vyšetřování také odhalilo, že Ivaskevicius byl zapleten do činnosti konopné farmy a výroby drog, do používání řady falešných identit, držení hotovosti pocházející z trestné činnosti a manipulace s ukradenými šeky,“ konstatuje server Akhbar1.

Proces ale dál pokračuje.

(rek)

Další z kategorie Zlato