Zlato (oz) / USD
1 919,38
0,55 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Největší loupež v dějinách Británie

Největší loupež v historii Velké Británie postihla bývalého manžela Petry Ecclestoneové (dědička impéria F-1) Jamese Stunta. Oznámil policii, že z jeho domu v Belgravii v centru Londýna bylo ukradeno zlato, peníze a drahé kameny v hodnotě 90 milionů liber (2,7 miliardy korun).

Ukradeno bylo zlato, peníze a drahé kameny v hodnotě 90 milionů liber. Ilustrační foto: Shutterstock

Obchodník s drahými kovy řekl deníku Mirror Online, že byl v úplném šoku, když zjistil, že se zloději vloupali do jeho georgiánského domu, kam se přestěhoval v prosinci po rozvodu s Petrou Ecclestoneovou (29). „Policie byla zjevně překvapená, že v domě nejsou žádné kamery,“ řekl nejmenovaný zdroj deníku. „James byl v domě jen krátkou dobu a neměl čas na instalaci bezpečnostního kamerového systému,“ uvedl zdroj.

James Stunt (35) ohlásil loupež 14. prosince a od té doby policie po zlodějích pátrá. „Je mi smutno, ale musím potvrdit, že k loupeži došlo a že ne všechno bylo pojištěno,“ sdělil Stunt Mirror Online. „Je z té ztráty zničený. I pro něj je to spousta peněz,“ doplnil zdroj deníku. Scotland Yard pátrání po zlodějích potvrdil.

Policie zloděje stále nedopadla

Podle deníku The Sun se miliardář údajně probudil a našel prázdný trezor, který je v suterénu domu. Detektivové tak už víc než měsíc po pachatelích pátrají. Podle zdroje deníku The Sun neexistují žádné důkazy o násilném vniknutí. Policie si přesto myslí, že jde o vloupání.

Největší podezření padlo na pět lidí bezpečnostního personálu a na všechny zaměstnance domu včetně komorníka. Policie ale stále nevyloučila verzi, že šlo o loupež zevnitř domu. Stále také vyhodnocuje záběry kamer sousedních domů této elegantní čtvrti, jejichž cena se pohybuje kolem 20 milionů liber.

Asi dvacetiletý muž, kterého policie minulý měsíc zatkla, byl po několika výsleších propuštěn. Policie také novinářům odmítla poskytnout seznam ukradených věcí.

Další rekord na obzoru?

A po této rekordní krádeži může Stunt vytvořit další rekord, a to v oboru nejdražších rozvodů historie. Petra se soudním příkazem v ruce přinutila Jamese, aby opustil jejich společný domov v Chelsea v hodnotě 68 milionů liber a bojoval o záchranu části společného jmění, které údajně činí 5,5 miliardy liber.

Pár se na rozvodu šestiletého manželství dohodl před soudem v říjnu za pouhých pět minut. Jak bulvár poznamenává, jedna minuta za každou miliardu liber, kterou si musí rozdělit. Po rozvodu se podle deníku The Sun pokusil Stunt udeřit Bernieho Ecclestonea (86), který se stání zúčastnil, ale nakonec se spokojil s obscénním gestem. Stuntovi přátelé říkají, že James se z rozvodu ještě nevzpamatoval.

Dlouho to netrvalo

Poslední loupež podobného rozsahu se stala ve zlatnické čtvrti Hatton Garden v roce 2015, když zloději vykradli bezpečnostní schránky úschovny klenotů v hodnotě 25 milionů liber. Loni byla čtveřice důchodcovského gangu s bohatým trestním rejstříkem odsouzena, když byla dopadena loni v září.

Lupiči o Velikonocích prorazili stěnu do výtahové šachy a pronikli do trezorového sálu, kde ukradli šperky, zlato a hotovost v hodnotě 14 milionů liber (zhruba 500 mil. Kč). Celková hodnota lupu činila asi 25 milionů liber (743 mil. Kč) a velká část ho byla nalezena.

Absolutní rekord držela v žebříčku nedělníku The Sun loupež zlata a diamantů ze skladu firmy Brink´s-Mat na letišti Heathrow v údajné hodnotě 75 milionů liber (asi 2,2 mld. Kč), podle Wikipedie to bylo 26 milionů liber, o níž jsme nedávno psali. Ať tak, či onak, prosincová loupež je v britské historii na prvním místě.

(rek)

Další z kategorie Zlato