Průmyslové kovy mohou těžit z přerušování dodávek a doplňování zásob, protože náklady na jejich nákup klesají. Navíc pokračující poptávka z Číny kompenzuje slabost zbytku světa. V některých případech dojde k poklesu poptávky po mědi a hliníku ze strany tradičních uživatelů, kteří by mohli v roce 2024 trpět celkovým oslabením ekonomiky.
Rekordní nákupy zlata ze strany centrálních bank byly v posledních dvou letech hlavním důvodem, proč zlato ožilo velmi prudkým růstem reálných výnosů. Netěšilo se sice zájmu burzovních fondů, který se však s pokračující poptávkou centrálních bank a potenciální podporou slabšího dolaru, pravděpodobně vrátí. Pak bychom mohli vidět zlato na novém rekordu 2 300 dolarů za unci.
PSALI JSME: Burziáni vsadili stovky tun zlata na budoucí růst ceny
U platiny může kombinace převážně nepružné poptávky a omezování ekonomických rizik prohloubit její deficit a zhoršit tržní podmínky. To by na druhé straně mohlo povznést zájem burzovních fondů ze čtyřletého minima a stejně jako u stříbra vytvořit dobré vyhlídky pro příští rok.
Kovoprůmysl kvůli nižším cenám pohání zanedbávané doplňování zásob z Číny. Měď je u investorů oblíbeným kovem, protože očekávají silnou poptávku podobně jako loni v Číně. To by vyhnalo akcie z víceletého minima. Tím spíš, že stále větší je riziko výpadku dodávek a snížení produkce.
PSALI JSME: Poměr mědi a zlata nám říká, že recese nehrozí
Obrovské výpadky dodávek, konkrétně u mědi, krále barevných kovů, už tu byly. V listopadu soud uzavřel důl kanadské firmy First Quantum v Panamě. Ostatním těžařům, jako Rio Tinto, Anglo American nebo Southern Copper, také klesá tržní hodnota, především kvůli rostoucím problémům v Peru a Chile.
Celkový obraz těžebního průmyslu vykreslují rostoucí náklady, nižší jakost rudy a četnější zásahy vlád. Vzhledem k širokému spektru výzev, kterým budou těžařské společnosti v nadcházejících letech čelit, dáváme prozatím přednost přímé investici do kovů než do těžařských firem, především prostřednictvím burzovních fondů.
PSALI JSME: Cenu zlata dnes diktují centrální banky
Ole Hansen
Autor je vedoucí komoditní strategie Saxo Bank
(Redakčně upraveno)