Zlato (oz) / USD
2 031,12
0,62 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Saxo Bank: Rok 2024 by se mohl stát rokem kovů se zaměřením na zlato

Rok 2024 by se mohl stát rokem kovů se zaměřením na zlato, stříbro, platinu, měď a hliník. U drahých kovů vyhlídky na nižší reálné výnosy jiných aktiv a snížení nákladů na správu neúročeného zlata podpoří poptávku, zejména na burzách, kde byli investoři v posledních sedmi čtvrtletích čistými prodejci.

Rekordní nákupy zlata ze strany centrálních bank byly v posledních dvou letech hlavním důvodem, proč zlato ožilo velmi prudkým růstem reálných výnosů, říká Ole Hansen. Foto: Saxo Bank

Průmyslové kovy mohou těžit z přerušování dodávek a doplňování zásob, protože náklady na jejich nákup klesají. Navíc pokračující poptávka z Číny kompenzuje slabost zbytku světa. V některých případech dojde k poklesu poptávky po mědi a hliníku ze strany tradičních uživatelů, kteří by mohli v roce 2024 trpět celkovým oslabením ekonomiky.

Rekordní nákupy zlata ze strany centrálních bank byly v posledních dvou letech hlavním důvodem, proč zlato ožilo velmi prudkým růstem reálných výnosů. Netěšilo se sice zájmu burzovních fondů, který se však s pokračující poptávkou centrálních bank a potenciální podporou slabšího dolaru, pravděpodobně vrátí. Pak bychom mohli vidět zlato na novém rekordu 2 300 dolarů za unci.

PSALI JSME: Burziáni vsadili stovky tun zlata na budoucí růst ceny

U platiny může kombinace převážně nepružné poptávky a omezování ekonomických rizik prohloubit její deficit a zhoršit tržní podmínky. To by na druhé straně mohlo povznést zájem burzovních fondů ze čtyřletého minima a stejně jako u stříbra vytvořit dobré vyhlídky pro příští rok.

Kovoprůmysl kvůli nižším cenám pohání zanedbávané doplňování zásob z Číny. Měď je u investorů oblíbeným kovem, protože očekávají silnou poptávku podobně jako loni v Číně. To by vyhnalo akcie z víceletého minima. Tím spíš, že stále větší je riziko výpadku dodávek a snížení produkce.

PSALI JSME: Poměr mědi a zlata nám říká, že recese nehrozí

Obrovské výpadky dodávek, konkrétně u mědi, krále barevných kovů, už tu byly. V listopadu soud uzavřel důl kanadské firmy First Quantum v Panamě. Ostatním těžařům, jako Rio Tinto, Anglo American nebo Southern Copper, také klesá tržní hodnota, především kvůli rostoucím problémům v Peru a Chile.

Celkový obraz těžebního průmyslu vykreslují rostoucí náklady, nižší jakost rudy a četnější zásahy vlád. Vzhledem k širokému spektru výzev, kterým budou těžařské společnosti v nadcházejících letech čelit, dáváme prozatím přednost přímé investici do kovů než do těžařských firem, především prostřednictvím burzovních fondů.

PSALI JSME: Cenu zlata dnes diktují centrální banky

Ole Hansen

Autor je vedoucí komoditní strategie Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Další z kategorie Zlato