Zlato (oz) / USD
1 967,14
0,55 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Poměr mědi a zlata nám říká, že recese nehrozí

Poměr mědi a zlata je tržním barometrem chuti k riziku, rizika recese a výnosů dlouhodobých dluhopisů. Jeho prediktivní síla vychází z velmi rozdílného využití obou komodit. Zlato je nejdéle existujícím bezpečnějším finančním aktivem, zatímco průmyslové využití mědi je tak široké, že se jí pro její „doktorát“ z ekonomie všeobecně přezdívá „Dr. Copper“.

Největší producent mědi, Chile, předpovídá na letošní rok o šest procent nižší produkci v důsledku nižší kvality a vyšších daní, zatímco druhý největší producent, Peru, čelí obnovené politické nejistotě. Ilustrační foto: iStock

Stabilní poměr mědi a zlata (viz graf níže, pozn. aut.) je dalším ukazatelem odolnosti vůči růstu, spolu s evropským zvýšením indexu PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) zpět na 50, zpevněním amerického HDP NOWCast (metoda, jak předvídat ekonomický vývoj v aktuálním čtvrtletí, pozn. red.) za čtvrté čtvrtletí a znovuotevřením čínské ekonomiky.

To pomáhá potvrdit nedávnou úlevnou rally na trhu a zažehnání obav z recese. Může to také signalizovat, že velký pokles výnosů desetiletých amerických dluhopisů, který pomohl růstovým akciím, má své meze.

Ceny byly ovlivněny vyhlídkami na silnější poptávku v Číně, která znovu otevírá svou ekonomiku a podporuje svůj obrovský sektor nemovitostí. Tato země se v minulosti podílela na celosvětové poptávce 60 procenty. Roste také poptávka po „zelené“ mědi.

Mezinárodní energetická agentura (IEA) zvýšila svůj výhled investic do obnovitelných zdrojů o 30 procent a poptávku podpoří také snížení cen společnosti Tesla. Zásoby mědi jsou nízké a na straně nabídky panuje napětí.

Největší producent mědi, Chile, předpovídá na letošní rok o šest procent nižší produkci v důsledku nižší kvality a vyšších daní, zatímco druhý největší producent, Peru, čelí obnovené politické nejistotě. Ilustrační foto: iStock

Největší producent mědi, Chile, předpovídá na letošní rok o šest procent nižší produkci v důsledku nižší kvality a vyšších daní, zatímco druhý největší producent, Peru, čelí obnovené politické nejistotě.

Ceny mědi se vyšplhaly na devítiměsíční maxima, zatímco americký dolar klesl o deset procent ze svých maxim. Díky tomu jsou komodity denominované v dolarech pro mnohé levnější.

Fed, americká centrální banka, začal zpomalovat tempo zvyšování sazeb, přičemž březnový vrchol je nyní na dohled, a nevýnosové zlato je na toto uvolnění konkurence sazeb obzvláště citlivé.

To bylo také klíčovým faktorem explozivní rally bitcoinu v posledních týdnech. Sentimentu pomohla také potenciálně nižší dovozní cla pro dovozce zlata číslo dvě, Indii, spolu s postupným návratem zájmu investorů o ETF (burzovně obchodované fondy, pozn. red.) v posledních měsících.

PSALI JSME: Číňané mění měď ve zlato

Ben Laidler

Autor je stratég pro globální trhy společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

Další z kategorie Zlato