Zlato (oz) / USD
2 029,44
0,01 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Burziáni vsadili stovky tun zlata na budoucí růst ceny

Žlutý kov, který skýtá bezpečně útočiště v dobách nejistoty, zaznamenal výraznou poptávku po většinu minulého roku, což poslalo jeho cenu raketově nahoru. Vloni 28. prosince zlato dosáhlo rekordní uzavírací ceny 2 078 dolarů za troyskou unci, čímž se dostalo mezi nejvýkonnější aktiva roku.

Na americké komoditní burze Comex tzv. čisté dlouhé pozice dosáhly během posledního týdne minulého roku 677 tun zlata. Ilustrační foto: iStock

Začátkem téhož měsíce, 4. prosince, navíc cena zlata vytvořila rekord v rámci denních obchodů 2 135 dolarů, což podtrhlo vzestupnou tendenci v posledních týdnech. Mnozí věří, že tento trend bude pokračovat po většinu roku 2024.

„Vzhledem k tomu, že klíčová tržní rizika jsou stejná i v roce 2024, zdá se, že tato jízda zdaleka nekončí,“ míní v komentáři i bankéřka Hillary Schmidtová. Na webu International Banker kromě běžných důvodů velkého zdražení zlata, jako jsou nákupy centrálních bank, geopolitické napětí a dopady inflace na finanční trhy, dodává své analýze ještě jeden rozměr.

„Jasným indikátorem, že trhy se připravují na růst ceny zlata, je silná dlouhá pozice burzovních obchodníků se zlatem.“ Dlouhá pozice je způsob spekulace na vzestup ceny nějakých komodit či cenného papíru.

PSALI JSME: Cena zlata přechodně vystoupila na rekord, přesáhla 2100 dolarů za troyskou unci

Na americké komoditní burze Comex takové čisté dlouhé pozice dosáhly během posledního týdne minulého roku 677 tun zlata, což je o tři procenta meziměsíčně víc a o podstatných 42 procent víc než 476 tun registrovaných na konci roku 2022.

„Tyto změny odrážejí zlepšené očekávání investorů ohledně ceny zlata při měnících se makroekonomických faktorech, jako je snižování výnosů amerických státních dluhopisů a dolaru,“ argumentuje Schmidtová.

„Se všemi turbulencemi, které dopadly na trhy – ekonomický pokles, inflace, zvýšená geopolitická rizika a zrychlená varování před klimatickou katastrofou – není žádným překvapením, že zlato v poslední době zažívá jedno ze svých nejlepších období.“

PSALI JSME: Zlato bylo v roce 2023 překvapivou hvězdou. Co způsobilo růst jeho ceny?

(rek)

Další z kategorie Zlato