Zlato (oz) / USD
2 332,86
0,65 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Cenu zlata dnes diktují centrální banky

Investoři milují bezpečná a zároveň výnosná aktiva. Žraloci z Wall Street, kteří nyní očekávají delší inflaci, se tak perou o americké vládní dluhopisy, které mají za výnosnější než zlato. Podle globální investiční banky JPMorgan ale i oni začínají hromadit zlato na úrovních, které tu nebyly přes deset let.

 

Hrozba recese dál slouží jako možný důvod k přidání zlata do portfolia, soudí americká banka JPMorgan. Ilustrační foto: iStock

Business Insider odkazuje na zjištění JPMorgan, že odhadovaná expozice žlutého kovu vzrostla na nejvyšší úroveň od roku 2012. Není divu. Mnozí makléři si zřejmě uvědomili, že dlouhodobí investoři do zlata byli bohatě odměněni, když drahý kov za posledních pět let vzrostl o víc než 60 procent.

„Alokace investorů do zlata v současnosti podle historických standardů vypadá poměrně vysoká a je třeba předpokládat strukturální nárůst poptávky centrálních bank nad rámec historických norem,“ uvedla ve svém komentáři JPMorgan.

„Hrozba recese dál slouží jako možný důvod k přidání zlata do portfolia. Také geopolitické faktory zlatu pomáhají, protože přepadení Ukrajiny Ruskem následované odpovídajícími sankcemi podnítilo centrální banky k nákupu dalších zlatých rezerv.

I v USA bankovní krize na začátku roku přispěla k přesunu do aktiv bezpečného přístavu. To vše cenu zlato zvyšovalo,“ shrnuje web veteránů finančního průmyslu a technologických nadšenců VettaFi.

PSALI JSME: Banka Morgan Stanley ocenila sílu zlata

Zatímco před pandemií byly investice do zlatých burzovních fondů hlavní složkou poptávky po žlutém kovu, po pandemii to jsou toky zlata do centrálních bank, které diktují jeho cenu, zmiňuje JPMorgan: „To, jak se centrální banky upjaly na rozšiřování svých zlatých rezerv, přimělo investory, aby také alokovali víc aktiv do bezpečného přístavu.“

Zatímco centrální banky koupily v prvním čtvrtletí 228,4 tuny zlata – což je 176% nárůst oproti předchozímu roku, JPMorgan zmiňuje, že další dynamika může být nejistá, když ve druhém čtvrtletí to bylo jen kolem 100 tun. „To však mohlo být způsobeno turbulencemi na tureckém trhu se zlatem, kde centrální banka zlato ve velkém rozprodávala.“

Ve třetím čtvrtletí však centrální banky včetně turecké dalšími nákupy opět přispívají k udržování vyšší ceny zlata. Krátkodobé sázky na pokles jeho ceny ale skončí, jakmile bude jasnější, jak si ve zbytku roku bude počínat americká centrální banka s úrokovými sazbami.

„Ekonomika je rozpálená a lidé očekávají, že růst úrokových sazeb skončí. To vede k tomu, že se zlato, po většinu letošního roku obchodované jaksi bokem, opět zvedne. I tak drahý kov je meziročně o víc než pět procent silnější,“ uzavírá VettaFi.

PSALI JSME: Horký červenec centrálních bank

(rek)

Další z kategorie Zlato