Zlato (oz) / USD
1 924,56
0,07 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Rusko: Zlato má stvořit tvrdý rubl

Tvrdá sankční blokáda Ruska vytvořila předpoklady pro obrat tamního zahraničního obchodu o 180 stupňů. Hlavními zahraničními ekonomickými partnery se staly bývalé kolonie Sovětského svazu, Čína, Indie, Írán, Turecko a Spojené arabské emiráty. A s každou z těchto zemí má Ruská federace obchodní přebytek.

Rusko by mohlo být schopno zvýšit produkci zlata z 330 tun na 500 tun a stát se světovou jedničkou. Dostaneme pak jako bonus silný rubl, tvrdí Putinův ekonomický stratég Sergej Glazjev. Ilustrační foto: Council.gov.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=66572135

Navíc roste podíl plateb v měkkých měnách. Rusko se v září stalo třetí zemí na světě, pokud jde o používání jüanu v mezinárodních platbách. Podle centrální banky představuje až 26 procent devizových transakcí Ruska.

Pár jüan/rubl na moskevské burze začíná předbíhat dolar a euro, pokud jde o denní objem obchodů. Při použití jüanu, rupie, riálu atd. při vypořádání obchodního přebytku je výsledkem akumulace mnohamiliardových zůstatků na účtech ruských exportérů v měkkých měnách.

„Akumulace měkkých měn se v budoucnu zvýší. Ale protože tyto peníze také podléhají riziku směnného kurzu a možných sankcí, je nutné jejich přebytečnou hmotu sterilizovat. Nejlepším způsobem je nakupovat nesankcionované zlato v Číně, Emirátech, Turecku, Íránu a dalších zemích za místní měny.

PSALI JSME: Rusko: Zlato má zničit americký dolar

Zahraniční zlato nakoupené ruskou centrální bankou může být uloženo ve zlatých a devizových rezervách centrálních bank spřátelených zemí a použito pro finanční operace. Část zlata může být repatriována do Ruska,“ napsal na webu deníku Vedomosti Putinův dvorní makroekonom Sergej Glazjev.

Přechod Ruska k obchodování v národních měnách se spřátelenými zeměmi je podle něj správné taktické rozhodnutí, nikoli však strategické. „Zlato může být unikátním nástrojem v boji proti západním sankcím, pokud v něm zavedete ceny všech hlavních mezinárodních komodit (ropa a plyn, potraviny a hnojiva, kovy a pevné nerosty).“

PSALI JSME: Někdo se štítí ruského zlata, někdo ne

Velké zlaté rezervy umožňují provádět suverénní finanční politiku a minimalizovat závislost na vnějších věřitelích. Výše rezerv ovlivňuje pověst země, její bonitu a investiční atraktivitu. Velké rezervy umožňují plánovat státní rozpočet na dlouhou dobu a zastavují mnohá ekonomická a politická rizika.

Objem ruské roční produkce zlata se odhaduje na 200 miliard dolarů, objem nahromaděných rezerv na sedm bilionů dolarů. Čínská lidová banka poprvé po mnoha letech zvyšuje své zlaté rezervy. Ruská centrální banka však označila nákup zlata za špatný nápad, protože vede k nadměrné monetizaci ekonomiky a umožnila slevu vůči světové ceně 15 procent.

PSALI JSME: Tajemná Čína odtajnila nákup 32 tun zlata

V důsledku toho zažívají těžaři zlata v Rusku dvojí stres: Západ postavil ruské zlato mimo zákon a Centrální banka Ruské federace tlačí na prodej zlata do zahraničí, čímž umožňuje vyvážet všechno prostřednictvím zprostředkovatelů, kteří ruské zlato přetaví nebo přeznačkují v „dobrých jurisdikcích“.

„Těžba zlata, která dnes tvoří sotva jedno procento hrubého domácího produktu (HDP), může stoupnout díky růstu produkce i relativních cen ropy na 2-3 procenta HDP a stát se základem pro rychlý růst celého komoditního sektoru a vyrovnávání zahraničního obchodu, který je stále založen na tyranii emitentů tvrdých měn a rizicích devalvace a nedostatečné směnitelnosti měkkých měn.

V tomto případě bude Rusko schopno zvýšit produkci zlata z 330 tun na 500 tun a stát se světovou jedničkou. Dostaneme pak jako bonus silný rubl,“ uzavírá Putinův ekonomický stratég.

PSALI JSME: Plánují Čína a Rusko rezervní měnu krytou zlatem?

(rek)

Další z kategorie Zlato