Zlato (oz) / USD
1 924,15
0,05 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Rusko: Zlato má zničit americký dolar

Rusko má v úmyslu jakýsi návrat ke zlatému standardu. Zatím neznáme podrobnosti, ale na Mezinárodním ekonomickém fóru v Petrohradě v červnu loňského roku upozornil Putin na to, že devizové rezervy v eurech a dolarech stále ztrácejí hodnotu.

Rusko má v úmyslu jakýsi návrat ke zlatému standardu. Podrobnosti zatím neznáme. Ilustrační foto: Shutterstock

„Podle MMF obsahují dnešní globální devizové rezervy 7,1 bilionu dolarů a 2,5 bilionu eur. A tyto peníze se znehodnocují ročním tempem asi osm procent. Navíc mohou být zkonfiskovány nebo ukradeny podle rozmaru USA, pokud s něčím v politice nesouhlasí,“ prohlásil ruský diktátor.

Tuto hrozbu hodlá odstranit přeměněnou rezerv z měkkých měn na hmotné zdroje, jako jsou potraviny, energie, komodity a další suroviny. Putinovým poselstvím bylo, že centrální banky budou místo ukládání dolarů a eur shromažďovat zlaté rezervy: „…hmotné zdroje, které mohou vlastnit, nikoli držet v západních trezorech, kde mohou být zabaveny, jako se to stalo Venezuele.“

A to ještě netušil, že se to stane i Rusku. Výrok o zlatých rezervách nebyl sice konkrétní, ale odstranění dolarů a eur z obchodu by začalo působit ve prospěch zlata. Vzhledem k tomu, že některé centrální banky loni nashromáždily rekordní množství drahých kovů, zdá se, že souhlasí s Putinem.

PSALI JSME: Centrální banky se obracejí ke zlatu, protože jejich ztráty rostou

„Delegáti na Petrohradském fóru byli upozorněni, že dolar bude napaden Putinovou přeměnou měnových rezerv na komodity a zlato. Pro mnoho centrálních bank již nebude platit logika udržování oficiálních měnových rezerv, protože novou prioritou bude zvýšení fyzické držby zlata pod jejich kontrolou,“ uvedl v komentáři Alsdar McLeod na webu Goldmoney.

„Načasování likvidace dolaru bude z velké části dáno politickým vývojem, protože téměř jistě Putin nemůže spustit likvidaci zahraničních měn pouhým proslovem. Jeho hlavní ekonomický poradce Sergej Glazjev už oficiálně pracuje na nové měně pro vypořádání obchodu mezi členy Eurasijské hospodářské unie (EAEU) s ambicí rozšířit tento nástroj na další uskupení států, jež představují víc než polovinu světové populace,“ dodává dlouholetý makléř londýnské burzy.

PSALI JSME: Miliardář John Paulson: Potřebujete zlato, ne dolary

„Z několika vyjádření Glazjeva a po zvážení možností se zdá, že nyní upřednostňuje měnové řešení založené pouze na zlatě. Měnová komise EAEU zcela upustila od dřívějších návrhů na novou měnu a místo toho použije zlato jako hlavní prostředek k vyrovnání obchodní nerovnováhy.

Je pravděpodobné, že to zabalí do digitální formy. Možná pouze centrální banky budou moci požadovat fyzické zlato, zatímco digitální zlato bude sloužit pro vypořádání obchodů.“

Největší ruská banka Sber již vypustila první balónek. V prosinci oznámila zavedení digitálního finančního fondu krytého zlatem. Zlatý rubl 3.0 odstartoval.

PSALI JSME: Plánují Čína a Rusko rezervní měnu krytou zlatem?

(rek)

Další z kategorie Zlato