Zlato (oz) / USD
1 910,05
0,73 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Rozporuplné zlato

Pokud nepřiletí černá labuť, bude zlato levnější. Černá labuť je v řeči ekonomů označení významné události s masivním dopadem na trhy, kterou je těžké předvídat a která se vymyká zažitým zvyklostem. Otázkou tak jen zůstává, zda je zlevnění zlata dobrá nebo špatná zpráva.

Víc investorů se teď hrne do zlata, hlavně do mincí, než do zlatých fondů a akcií. Ilustrační foto: iStock

Burzovní makléři, kteří pracují pro velké investory a světovou cenu zlata svými spekulacemi v podstatě tvoří, umějí pracovat s oběma přívlastky. Dobré zprávy dokáží proměňovat ve špatné a naopak.

Drobní investoři ale také nejsou hlupáci a dovedou si aktuální situaci většinou správně vyhodnotit. Zájem o nákup fyzického zlata v mnoha zemích neochabuje, i když podle nejnovějšího výhledu Světové banky v příštím roce zlato ještě o čtyři procenta zlevní.

Největší soukromá banka ve Švýcarsku Credit Suisse ve své poslední zprávě prognózuje, že cena unce zlata by mohla klesnout dokonce až na 1 450 dolarů, přitom neustále nabízí své zlaté slitky vyrobené v rafinerii Valcambi jako „účinný nástroj proti riziku ekonomických krizí a vysoké inflace“. Jako referenci uvádí 800 tisíc uspokojených objednávek zlata.

PSALI JSME: Experti překvapují: Předvídají zdražení zlata nad 1 700 dolarů za unci

Zlato je dnes plné rozporů. Sama Credit Suisse na svém webu jedním dechem říká, že zlato je stabilní, ale zároveň má vysokou nestálost (volatilitu), že poskytuje bezpečí, ale zároveň ho ohrožuje měnové riziko.

Zlato letos dosáhlo rekordního vrcholu 2 039 dolarů za unci, a přesto v době psaní tohoto článku stála unce 1 648 dolarů. Podle toho vypadají i předpovědi dalšího vývoje průměrné ceny zlata pro rok 2023 (pokud ovšem nepřiletí černá labuť, pozn. aut.):

Société Générale – 1 550 USD
Fitch – 1 600 USD
ANZ – 1 650 USD
Reuters – 1 750 USD
ABN AMRO – 1 900 USD
Commerzbank – 1 900 USD

PSALI JSME: Goldman Sachs: Propad zlata nebude tak velký, jako jeho růst

„Trhy v poslední době stagnují a září je známé jako jeden z nejhorších měsíců pro výkonnost akcií. Od začátku roku akciový index 500 největších amerických podniků propadl o 22 procent, přičemž jen v září to bylo o devět procent.

Mezitím zlato ztratilo meziročně 7,47 procent a minulý měsíc kleslo pouze o tři procenta, čímž porazilo bitcoiny a „bezpečné“ investice, jako jsou korporátní dluhopisy. V důsledku toho se víc investorů hrne do zlata, hlavně do mincí, než do zlatých fondů a akcií,“ uvedl investiční server z Chicaga Benzinga.

Jako příklad Benzinga uvádí prodej zlatých mincí American Eagle a American Buffalo, jenž letos do minulého měsíce dosáhl 1,3 milionu uncí (přes 40 tun), což je nejvyšší zaznamenaný prodej za 22 let.

PSALI JSME: Americká mincovna má zlato o 50 % dražší, než je spotová cena

(rek)

Další z kategorie Zlato