Zlato (oz) / USD
1 909,04
0,28 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Americká mincovna má zlato o 50 % dražší, než je spotová cena

Spotové ceny, tedy ceny, za které je nějaká komodita jako například ropa, pšenice nebo zlato aktuálně k mání, určují především burzy. Nemají nic společného se skutečnou výrobní cenou a přiměřeným ziskem. Spotovou cenu určují spekulanti na komoditních burzách na základě nabídky a poptávky. A tak se stává, že výrobní cena může být mnohem vyšší, než cena spotová a naopak.

american eagle
Při okamžité denní ceně zlata na burze 1 705 dolarů za troyskou unci, se nové jednouncové zlaté mince American Eagle prodávají za 2 570 dolarů. Přitom v Česku se dá na webu koupit i za 1 900 dolarů. Ilustrační foto: iStock

„Pokud jde o fyzické zlato, jakýkoli druh surového zlata musí být vytěžen a rafinován, což způsobuje náklady. Čím vyšší je ryzost zlata, tím vyšší jsou náklady na rafinaci. A pak musí být zlato odléváno nebo raženo do slitků nebo mincí (což přináší dodatečné náklady, ale může také snížit nebo odstranit potřebu testování v době prodeje, pozn. aut.). Nakonec je třeba hotové výrobky distribuovat velkoobchodníkům, poté maloobchodníkům a nakonec kupujícím. Ti během této cesty zaplatí i náklady na skladování, přepravu a pojištění.“

Tímto způsobem obhajuje obchodník s drahými kovy American Bullion skutečnost, že při okamžité denní ceně zlata na burze 1 705 dolarů za troyskou unci, se nové jednouncové zlaté mince American Eagle prodávají za 2 570 dolarů. Přitom v Česku se dá na webu koupit i za 1 900 dolarů, protože je v nabídce portálu Heureka od 44 770 do 48 550 korun u osmi obchodníků, zatímco americká cena se pohybuje kolem 63 tisíc korun.

PSALI JSME: Před rokem byla v New Yorku vydražena nejdražší mince světa

American Bullion ale dodává: „Kromě krásy svého designu, důvěryhodnosti a popularity jsou američtí orli velmi preferovaní také z jiných důvodů, a to hlavně jako velmi diskrétní aktivum.“ Při zpětném odkupu v USA je totiž povinné nad určitým množstvím zlata podat hlášení tamnímu ministerstvu financí prostřednictvím vládní daňové organizace Internal Revenue Service.

Ta například vyžaduje reporty o zpětném prodeji investičního zlata o váze vyšší než jeden kilogram nebo 25 jednouncových mincí (zhruba tři čtvrtě kilogramu zlata). Ale produkty American Eagle na tomto seznamu kupodivu nejsou, ačkoli tam výslovně najdete kanadský Maple Leaf, jihoafrický Krugerrand nebo mexickou Onzu. A také jakékoli stříbrné mince v hodnotě nad tisíc dolarů.

PSALI JSME: Unce zlata nestojí vždy stejně

(rek)

Další z kategorie Zlato