Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Experti překvapují: Předvídají zdražení zlata nad 1 700 dolarů za unci

Cena zlata ve středu vzrostla na dvoutýdenní maximum, protože výnosy dolaru a amerických dluhopisů klesly v očekávání, že americká centrální banka (Fed) v prosinci zmírní svůj agresivní postoj ke zvyšování sazeb. Ve čtvrtek cena zlata stagnovala a pohybovala se poblíž dvoutýdenního maxima ze středy.

Pokud by se úrokové sazby amerického Fedu v prosinci zvýšily jen o půl bodu, zlato by mohlo dostat nad úroveň 1 700 dolarů. Ilustrační foto: iStock

Americká měna zvýšila ztráty na víc než měsíční minimum vůči svým rivalům. Vůči české koruně dolar oslabil z 25,85 na konci září na 24,40 ve středu. Slabší dolar tak zlevnil zlato pro kupce v jiných měnách včetně české koruny.

„Během několika posledních seancí jsme viděli další pokles dolaru, což obnovilo poptávku na trhu zlata,“ řekl David Meger, ředitel obchodování s kovy v High Ridge Futures agentuře Reuters.

PSALI JSME: Goldman Sachs: Propad zlata nebude tak velký, jako jeho růst

„Mohli jsme zaznamenat zpomalení ekonomiky, ale inflace nemusí klesat tak, jak by si Fed přál, a přesto již nemusí být schopen nebo ochoten dál zvyšovat sazby, a to je velmi pozitivní prostředí pro zlato,“ doplnil Meger.

Nicméně se dál všeobecně očekává, že Fed v listopadu zvýší úrokovou sazbu o 75 bazických bodů. „Pokud by se úrokové sazby v prosinci zvýšily jen o půl bodu, zlato by mohlo dostat nad úroveň 1 700 dolarů,“ spekuluje analytik společnosti Oanda Edward Moya.

„Objevily se určité náznaky, že ostatní centrální banky i rétorika Fedu se změkčují, a to nám poskytlo prostor pro korekci dolaru, aby se zvýšila chuť k riziku a aby zlato našlo o něco větší oporu,“ uvedl měnový analytik DailyFX Ilya Spivak.

PSALI JSME: Nový pohled na zlato a inflaci

„Bank of Canada teď oznámila menší než očekávané zvýšení úrokových sazeb a konstatovala, že se blíží ke konci své historické kampaně zpřísňování měnové politiky,“ připomněl server akciové společnosti Nasdaq. Růst kanadské sazby činil 50 bazických bodů na 3,75 procenta.

„Pokud nejbližší data o výdajích na osobní spotřebu nebudou žhavější, než se očekává, zlato by mohlo otestovat 1 700 dolarů a pak, pokud Fed zůstane neutrální, by se mohlo vyškrábat ještě nad tuto hranici,“ dodal Spivak.

PSALI JSME: Kdo rozbil cenu zlata

(rek)