Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Goldman Sachs: Propad zlata nebude tak velký, jako jeho růst

Závazek americké centrální banky (Fed) zpomalit ekonomiku, aby se zchladila rostoucí inflace, nadále tlačí americkou ekonomiku k recesi. David Soloman, generální ředitel investiční banky Goldman Sachs v rozhovoru pro televizi CNBC řekl, že je třeba opatrnosti, protože je tu velká šance na recesi. Ale právě to by mohlo způsobit skokový vzestup ceny zlata.

Recese by mohla způsobit skokový vzestup ceny zlata. Ilustrační foto: Shutterstock

Ve zprávě zveřejněné minulý týdenní komoditní analytici z Goldman Sachs připomněli, že cena zlata se po většinu roku 2022 potýká s tím, že agresivní měnová politika Fedu vytlačila americký dolar na 20letá maxima.

Navzdory obrovsky volatilnímu roku je dle nich potenciál růstu zlata větší než potenciál poklesu, i když na trhu dominuje nejistota. Ve zprávě analytici představili čtyři scénáře, které ukazují, k jakému vývoji ceny zlata by mohlo dojít.

PSALI JSME: Goldman Sachs jde proti proudu

Banka vidí 30% šancí, že se Fedu podaří připravit hladké přistání inflace a země se vyhne recesi; to by srazilo cenu zlata na 1 530 amerických dolarů za troyskou unci, protože 10leté reálné sazby vládních dluhopisů stoupnou mírně nad 1,7 procenta.

Zároveň ale Goldman Sachs vidí stejnou 30% šanci na recesi s výrazným snížením úrokových sazeb až na nulu do roku 2025. Tento scénář by znamenal růst ceny zlata na 2 250 dolarů za unci. Analytici uvedli, že i při poklesu reálných úrokových sazeb jen o pouhé jedno procento zůstane zlato stále ještě v kladném pásmu.

Nejhorším scénářem by bylo, kdyby inflační hrozba rostla a donutila Fed pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. To by srazilo cenu zlata na 1 500 dolarů za unci, protože reálné úrokové sazby dolarových vládních dluhopisů by vzrostly o dalších 1,5 procenta. Tomu, že se to stane, Goldman Sachs dává 20% šanci.

PSALI JSME: Goldman Sachs zvyšuje prognózu ceny zlata na 2 150 dolarů

Ve čtvrtém scénáři vidí experti Goldman Sachs 20% šanci na recesi s omezeným snížením úrokových sazeb, což by zvýšilo cenu zlata na zhruba 2 000 dolarů za unci. Zdražování zlata spolu s poklesem reálných sazeb by mělo vyvolat výrazný příklon investorů k obranným aktivitám, tedy k nákupům zlata.

„Naším hlavním zjištěním je, že zvýšené riziko přináší pozitivní asymetrie ve výnosovém profilu zlata. Konkrétně, propad zlata v případě, že se ekonomika recesi vyhne nebo že Fed bude pokračovat ve své jestřábí politice, bude výrazně menší, než vzestup zlata v případě opačném,“ cituje ze zprávy komoditní portál Kitco News.

PSALI JSME: Saxo Bank: Stále je ve hře o zlato spousta neznámých

(rek)