Zlato (oz) / USD
2 494,88
0,53 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Proč centrální banky tolik baží po zlatu

Za posledních třináct let byly centrální banky čistými kupci zlata, což znamená, že ho vždy víc koupily, než prodaly. Málokdo se ale zabývá tím, od koho zlato vlastně kupují. Pro každého kupujícího musí přece existovat prodávající, konstatuje Rich Checkan ze společnosti Asset Strategies International.

Bez ohledu na zdroj mají centrální banky snahu nakupovat zlaté cihly dle standardu Good Delivery Bars, které musí mít minimální ryzost 95,5 procenta a musí vážit mezi 350 a 430 troyskými uncemi. Ilustrační foto: iStock

Nejčastěji je hlavní možností nákup zlata přímo od obchodníků dostatečně velkých na to, aby zvládli objem objednávek. To obvykle znamená speciální banky drahých kovů, které spadají pod největší tradiční banky, jako jsou britská HSBC, francouzská BNP Paribas nebo americké Goldman Sachs či Merrill Lynch.

„Z nich je však dominantní silou JPMorgan Chase, ale nákupy fyzického zlata lze také provádět prostřednictvím velkých rafinerií zlata, jako je švýcarská MKS PAMP. Třetí možností, kterou centrální banky mají, je Bank of International Settlements se sídlem v Basileji, což je něco jako centrální banka centrálních bank.

Čtvrtou a poslední možností je většinou cenově nejvýhodnější nákup zlata z domácího zdrojů. Místní programy výkupů zlata mají v Číně, v Rusku, v Mongolsku a na Filipínách,“ vysvětluje Rich Checkan.

PSALI JSME: Které státy nejvíce nakupují zlato?

„Samozřejmě mohou čas od času prodávat i jiné centrální banky nebo nadnárodní instituce. Například centrální banka Indie v roce 2009 skvěle nakoupila 200 tun zlata od Mezinárodního měnového fondu za zhruba 1 050 dolarů za unci. To byl konec trojciferné hodnoty zlata v dolarech.“

Bez ohledu na zdroj mají centrální banky snahu nakupovat zlaté cihly dle standardu Good Delivery Bars stanovené Londýnským trhem vzácných kovů (LBMA). Tyto cihly musí mít minimální ryzost 95,5 procenta a musí vážit mezi 350 a 430 troyskými uncemi (11 až 13,4 kg), přičemž nejobvyklejší jsou velkoobchodní cihly o váze 12,5 kg.

V důsledku rekordních nákupů centrálních bank v roce 2022 většina analytiků předpovídala, že letos musí dojít k poklesu. Nicméně nákupy centrálních bank v prvním čtvrtletí 2023 (228,4 tuny) byly o 76 procent vyšší než v prvním čtvrtletí 2022 (82,7 tuny) a o 34 procent vyšší, než byl předchozí čtvrtletní rekord 170,4 tuny z roku 2013.

Tento vlak tedy nezpomaluje. Není bez zajímavosti, že mezi větší odběratele je poslední dobou řazena i Česká republika.

PSALI JSME: ČNB má ve zlatě už přes miliardu dolarů

Proč je pro centrální banky zlato tak důležité? Z nejnovějšího průzkumu organizace World Gold Council jsou hlavní důvody dva: Výkonnost zlata v době krize a role zlata jako dlouhodobého uchovatele hodnoty. Nic z toho by nemělo být překvapením.

„Navíc věřím, že využívání amerického dolaru jako zbraně, přimělo nepřátele i přátele USA ke snížení počtu amerických dolarů v měnových rezervách. Namísto rezerv v dolarech se centrální banky rozhodly pro zvýšenou expozici ve zlatě a dalších cizích měnách… jako je čínský jüan,“ uvádí expert z Asset Strategies.

Proč? „Centrální bankéři diverzifikují dolar buď proto, že byli, nebo se obávají, že by mohli být odříznuti od světového bankovního systému. Stručně řečeno, centrální banky nakupují zlato ze stejných důvodů jako jiní lidé. Je to především pojištění majetku, protože zlato je prostě zásobárna kupní síly s vysokou likviditou pro případnou finanční krizi, o které doufáte, že nikdy nepřijde.“

PSALI JSME: Centrální banky pozvolna nahrazují dolar zlatem

(rek)

Další z kategorie Zlato