Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Centrální banky pozvolna nahrazují dolar zlatem

Centrální banky nakoupily na přelomu léta a podzimu 400 tun zlata. To je rekordní příliv srovnatelný s tím, co jinak nakupují za celý rok. V notoricky neprůhledném světě vládního obchodování se zlatem není vždy hned jasné, kdo jsou největší kupci. Centrální banky jsou přitom tak velcí hráči, že dokáží pokřivit celý trh.

Role dolaru jako hlavního prostředku světové směny zatím zůstává neotřesitelná. Přesto jej centrální banky pozvolna nahrazují zlatem. Ilustrační foto: Shutterstock

Kupce, o kterých se ví, spojuje jeden faktor: Jsou ze zemí, které mají závažné problémy: Turecko, jehož lira se do září propadla o 52 procent, přidalo v uvedené době ke svým držbám zlata 95,5 tuny. Egypt koupil 44,8 tuny, zatímco jeho měna oslabila o 20 procent.

Nákupu Indie 40,5 tuny odpovídalo oslabení rupie o 8,7 procent. Irácký dinár je fixován vůči dolaru, ale cena záruk úvěrového selhání, které chrání před nesplácením dluhů, v září vzrostla o téměř devět procent poté, co Irák nakoupil 33,9 tuny žlutého kovu.

„To je kuriózní situace. Shromažďování drahých kovů v trezoru centrální banky bylo vždy signálem pro investory, že vláda bude obezřetným a spolehlivým dlužníkem. Žádný nákup zlata však nikoho nepřesvědčí, že fiskálně inkontinentní egyptská vláda je dobrým kreditem.

PSALI JSME: Irská centrální banka už drží 9,5 tuny zlata

Zvláště když americké 10leté státní dluhopisy, které vynášejí 4,2 procenta, vypadají mnohem líp, než kov, který nenabízí žádné úroky,“ konstatuje publicista David Fickling, který dlouho pracoval pro Bloomberg, Wall Street Journal a Financial Times.

Zlato má jednu zásadní vlastnost: Na rozdíl od dluhopisů nezatahuje do vztahu s nespolehlivou protistranou. Půjčky vládě USA s 67 procenty rezerv ve zlatu byly bezrizikovou investicí.

V únoru koordinované sankce na ruskou centrální banku vypařily na rozdíl od zlata většinu ze 498 miliard dolarů v jejích rezervách. Proto má ve světě, kde se nedá věřit nikomu, smysl se chránit neprůstřelným kovem, myslí si americký expert na komodity a energie.

PSALI JSME: Rusko o svých zlatých rezervách od února mlčí

„Když se na to podíváme touto optikou, do centra pozornosti se dostávají nákupy Turecka a Egypta. Ačkoli jsou oba národy klíčovými spojenci USA, za poslední desetiletí zaznamenaly výrazné zhoršení vztahů, když se jejich vládám zalíbily autoritářské pravomoci.

Cesta, kterou mají mezinárodní vztahy před sebou, je nyní nejistější, než v minulých desetiletích. Proto dává smysl, aby rezervy centrálních bank nebyly příliš silně svázány s jednou zemí,“ pokračuje Fickling.

Ví se, kam putovalo jen asi 120 tun ze 400 tun zlata, které centrální banky ve třetím čtvrtletí nakoupily. „O ostatních adresách si můžete udělat dobrou představu, když se podíváte, kdo má největší přebytky běžného účtu.

PSALI JSME: Hlavní podezření padá na Čínu

Ty se používají k nákupu devizových rezerv. Mimo Evropu, která před desítkami let zastavila nákupy drahých kovů, jsou největšími hráči státy s roztřepenými vazbami na USA: Čína, Rusko a Saúdská Arábie.“

Role dolaru jako hlavního prostředku světové směny zatím zůstává neotřesitelná. Podle Banky pro mezinárodní vyrovnání (BIS) se letos 88 procent obchodních transakcí provedlo v dolarech.

Přesto podíl dolarů v rezervách centrálních bank klesl ze 65 procent na konci roku 2016 na 59 procent na konci roku 2021. Zato podíl zlata v devizových rezervách centrálních bank od finanční krize v roce 2008 setrvale stoupá.

PSALI JSME: Centrální banky se jistí zlatem proti pádu dolaru

(rek)