Zlato (oz) / USD
2 338,57
0,90 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Poptávka po zlatě v prvním čtvrtletí 2022 rostla

Poptávka po zlatě v letošním prvním čtvrtletí byla o 34 procent vyšší, než ve stejném období loňského roku, a to zejména díky silnému přílivu peněz do ETF fondů. Invaze na Ukrajinu a prudce rostoucí inflace byly klíčovými faktory, které ovlivnily cenu zlata i poptávku po něm.

Poptávka po zlatě v letošním prvním čtvrtletí byla o 34 procent vyšší, než ve stejném období loňského roku. Ilustrační foto: Shutterstock

Vyplývá to z nejnovější zprávy Světové rady pro zlato (WGC, World Gold Council), která shrnuje uplynulý kvartál. Cena zlata v amerických dolarech během něj vzrostla o osm procent, poptávka po zlatě (bez bilaterálních obchodů) meziročně se zvýšila o 34 procent na 1 234 tun. To je nejvíce od 4. čtvrtletí 2018 a devatenáct procent nad pětiletým průměrem 1 039 tun.

Zlaté ETF zaznamenaly podle WGC nejsilnější čtvrtletní příliv od 3. čtvrtletí roku 2020, poháněný poptávkou po „bezpečném přístavu“. Držba ve fondech vyskočila během prvního letošního čtvrtletí o 269 tun, což více než vyrovnalo čistý roční odliv 174 tun z loňského roku.

Investice do prutů a mincí činily během prvního kvartálu 282 tun, což je o 20 procent méně, než ve velmi silném 1. čtvrtletí loňského roku, ale současně je to o 11 procent více, než kolik činí pětiletý čtvrtletní průměr.

PSALI JSME: V roce 2021 byla po zlatě rekordní poptávka. Až na ETF fondy

K meziročnímu poklesu přispěly především obnovená proticovidová opatření v Číně a historicky vysoké místní ceny v Turecku. Spotřeba šperků v 1. čtvrtletí ztratila dynamiku. Poptávka meziročně poklesla o sedm tun na 474 tun. Pokles byl podle autorů zprávy z velké části způsoben nižší poptávkou v Číně a Indii.

„Po silném začátku prvního čtvrtletí v Číně se v březnu poptávka prakticky zastavila. Nové přísné výluky zavedené s cílem omezit obnovení covidu-19 měly výrazný dopad na poptávku po špercích, prutech a mincích,“ uvádí Světová rada pro zlato.

Centrální banky podle údajů Mezinárodního měnového fondu v prvním čtvrtletí navýšily světové oficiální zlaté rezervy o 84 tun. Čisté nákupy se oproti předchozímu čtvrtletí více než zdvojnásobily, ale oproti stejnému období předešlého roku zaostaly o 29 procent.

PSALI JSME: ČNB loni navýšila zlaté rezervy o víc než tunu

Technologický sektor měl stabilní začátek roku: Poptávka ve výši 82 tun byla nejvyšší za první čtvrtletí od roku 2018, a to díky mírnému nárůstu zlata používaného v elektronice. Nabídka recyklovaného zlata vzrostla na 310 tun, což znamená 15procentní meziroční nárůst. Šlo o nejsilnější první čtvrtletí v oblasti recyklace zlata za posledních šest let.

Produkce zlatých dolů byla meziročně o tři procenta vyšší a dosáhla 856 tun. Cena zlata si podle Londýnského trhu s drahými kovy (LBMA Gold Price) si v 1. čtvrtletí připsala procent, což je nejlepší čtvrtletní výkon od 2. čtvrtletí 2020. Průměrná čtvrtletní cena 1 877,2 dolaru za troyskou unci byla přibližně o pět procent vyšší, než v prvním čtvrtletí loňského roku.

„Při pohledu do budoucna WGC uvádí, že vzhledem k mnoha faktorům je obtížné určit vývoj poptávky po zlatě do budoucna,“ napsal server Schiffgold. V případě pokračování války na Ukrajině by se mohly zhoršit podmínky na trhu s klenoty a průmyslovou poptávkou. WGC letos v důsledku vysoké inflace a geopolitické nestability očekává vyšší investiční poptávku než v loňském roce.

PSALI JSME: Válka na Ukrajině prudce zvedla poptávku po zlatě

(luk)

Další z kategorie Zlato