Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
ČNB loni navýšila zlaté rezervy o víc než tunu

Česká národní banka (ČNB) podle své výroční zprávy loni navýšila své zlaté rezervy o 1 102 kilogramy na 10,582 tuny oceněné na 634 milionů dolarů. Mimo to vyčlenila 705 kilo na výrobu mincí. Platí stále rozhodnutí, že zlato nemá žádnou faktickou hodnotu pro naplňování měnové politiky ČNB a neplní roli devizových rezerv? Pokud ano, čemu přisuzovat růst zásoby zlata?

Česká národní banka podle své výroční zprávy loni navýšila své zlaté rezervy o 1 102 kilogramy na 10,582 tuny oceněné na 634 milionů dolarů. Ilustrační foto: ČNB

„Ano, nejde o žádnou změnu strategie. Stále platí rozhodnutí z roku 2019, které bylo komunikováno ve výroční zprávě, že primárním cílem je udržet objem zlata ČNB na určité minimální úrovni,“ konstatovala mluvčí centrální banky Petra Vodstrčilová.

Loňské zvýšení objemu zásob zlata v devizových rezervách podle ní plně reflektuje toto rozhodnutí. Jaký je další plán ČNB ohledně zlatých rezerv, je ovšem tajné. Na dotaz, jaká je cílová hodnota zlatých rezerv, mluvčí našemu webu sdělila, že tato informace je interní.

PSALI JSME: Kolik zlata je v Evropě? Nejvíce ho mají největší země

Faktem tak zůstává, že naše centrální banka loni celkem nakoupila 1807 kilogramů zlata. Z toho 1346 kilogramů zůstalo uloženo v zahraničí. V žebříčku světových zásob zlata tak poskočila o pět příček na 72. místo na světě před Kyrgyzskou republiku.

PSALI JSME: Češi loni nakoupili investiční zlato za 3,2 miliardy korun

Podíl zlata v devizových rezervách ČNB nadále dosahuje velmi nízkých úrovní v řádu desetin procenta. Ke konci února se podle údajů Mezinárodního měnového fondu meziročně zvýšil na 0,4 procenta z 0,2 procenta celkového objemu devizových rezerv.

„ČNB zlato vzhledem k jeho likviditě a vysokým nákladům spojeným s jeho držením nepovažuje za optimální nástroj devizových rezerv,“ doplnila informaci Vodstrčilová. ČNB tak patří mezi čtyři centrální banky na světě, které mají podobný názor.

PSALI JSME: Proč Chorvatsko a Norsko, jako jediné v Evropě, nemají žádné zlato

Rudolf Marek