Zlato (oz) / USD
1 923,14
0,13 %
Jistota ve vlastních rukou
0

V roce 2021 byla po zlatě rekordní poptávka. Až na ETF fondy

Roční poptávka po zlatě se v roce 2021 podle Světové rady pro zlato (World Gold Council, WGC) zotavila prakticky ve všech sektorech a dosáhla 4 021 tun. Významnou výjimkou jsou však fondy ETF, které loni zaznamenaly čistý roční odliv.

V roce 2021 byla po zlatě rekordní poptávka. Až na ETF fondy. Ilustrační foto: iStock

Poptávka po zlatě za celý loňský rok (bez mimoburzovních trhů, pozn. aut.) vzrostla na 4 021 tun, k čemuž přispěla poptávka ve 4. čtvrtletí, která vyskočila o téměř 50 procent na maximum za posledních deset čtvrtletí. Loňská poptávka po žlutém kovu podle WGC uhradila velkou část ztrát souvisejících s covidem, které utrpěla během prvního pandemického roku 2020.

„Poptávka po zlatě v klenotnickém a technologickém sektoru zaměřeném na spotřebitele se v průběhu roku 2021 zotavovala v souladu s hospodářským růstem a sentimentem, zatímco nákupy centrálních bank rovněž výrazně převýšily nákupy v roce 2020. Investiční poptávka byla v prostředí protichůdných sil smíšená: Vysoká inflace soupeřila o pozornost investorů s rostoucími výnosy,“ uvedla Světová rada pro zlato.

Výroba šperků, jak WGC informovala, zaznamenala loni silné oživení. Vzrostla o 67 procent na 2 221 tun, „aby se vyrovnala silnému oživení spotřebitelské poptávky po špercích“, která se v roce 2021 zvýšila o 52 procent na 2 124 tun. To odpovídá celkové hodnotě roku 2019.

PSALI JSME: Vývoj cen na trhu se zlatem teď určují hedgeové fondy

Z velké části to podle Rady souviselo s poptávkou v posledním loňském čtvrtletí, kdy došlo k nejsilnější čtvrtletní spotřebě šperků od 2. čtvrtletí roku 2013 ve výši 713 tun. „Růst šperků byl téměř všeobecný. K růstu přispěly především dvě globální těžké váhy – Indie a Čína –, ale slušné oživení bylo zaznamenáno i ve všech ostatních regionech,“ uvedla Světová rada pro zlato.

Investice do prutů a mincí si podle WGC udržely svou dynamiku a vyskočily o 31 procent na osmileté maximum ve výši 1 180 tun. Poptávka v posledním čtvrtletí loňského roku ve výši 318 tun byla nejvyšší za srovnatelné období od roku 2016. „Obavy z rostoucí inflace a nízké či záporné reálné sazby byly klíčovým faktorem, zejména v USA a Německu, které zaznamenaly rekordní roční poptávku,“ uvedla organizace.

Různorodá skupina centrálních bank z rozvíjejících se i rozvinutých trhů navýšila během loňského roku své zlaté rezervy, čímž se celkový objem zvýšil na téměř 30leté maximum. Centrální banky podle WGC loni nashromáždily 463 tun zlata, což je o 82 procent více, než v roce 2020. „Globální rezervy jsou na téměř 30letém maximu,“ informovala Rada s tím, že tempo nákupů se ale ve druhé polovině loňského roku zpomalilo.

PSALI JSME: Už teď je jasné, že zájem centrálních bank o zlato byl letos vyšší, než loni

Zlato používané v technologiích vzrostlo v roce 2021 o devět procent a dosáhlo tříletého maxima ve výši 330 tun. Celková nabídka žlutého kovu se loni mírně zmírnila, když klesla o jedno procento na 4 666 tun, což je podle WGC nejnižší úroveň od roku 2017. „Těžba v dolech se sice během roku zvýšila o dvě procenta, ale tento růst byl neutralizován prudkým 11procentním poklesem recyklace,“ uvedla organizace.

Globální držba zlata ve fondech ETF podle statistik Světové rady pro zlato v roce 2021 klesla o 173 tun, což ostře kontrastuje s rekordním nárůstem o 874 tun v roce 2020: „Odliv ve čtvrtém čtvrtletí ve výši pouhých 18 tun byl zlomkem mnohem většího odlivu, který byl zaznamenán v posledním čtvrtletí roku 2020.“

WGC ve svém vyhodnocení loňského roku připomněla, že cena zlata v amerických dolarech v průběhu roku 2021 klesla přibližně o čtyři procenta: „Nicméně loňská průměrná cena zlata ve výši 1 799 dolarů za troyskou unci byla přibližně o dvě procenta vyšší, než v roce 2020, neboť po většinu roku byla relativně stabilní.“

PSALI JSME: Zlato a drahé kovy na konci roku 2021 stoupaly

(luk)

Další z kategorie Zlato